GGT ja ALAT-i kõrge näit 01.12.22 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Millest võivad olla tingitud need kõrged näidud?
Alkoholiga ei liialda üldse. Olen jätnud 2-ks kuuks täielikul alkoholi tarbimise(2021a). Võtsin maksa tugevduseks tablette. Selle tulemusena sain ALATi korda aga GGT langes aga vähe.Kas või olla, et mõni toit, toiduaine võib seda mõjutada? Teravad toidud vms?

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

GGT tulemusi võivad mõjutada mõned ravimid, samuti toksilised ained. Vürtsikad toidud seda mõjutada ei tohiks.
Põhjendatud on kindlasti maksa viirushaiguste ehk B-ja C-hepatiidi täiendavad uuringud, samuti autoimmuunsete maksahaiguste välistamine. Kui nende uuringutega kõik korras ja naäit püsib, aga ei suurene, siis võib mõelda ka mõne funktsionaalse häire peale.
Ehk kindlasti tuleks välistada kõik võimalike maksahaiguste põhjused.

Tervitades
Marge Kütt