Mida arvata analüüsi vastustest ? Analüüsi vastused pildil. 24.08.21 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere, mida arvata sellistest analüüsi vastustest?
Eriti GGT ja trombrokrit.
Olen naine, 28,
- suitsetan. ~10 sigaretti päevas vabal päeval vabal päeval. Tööpäeval vähem. Analüüs on antud õhtul pärast tööd ja viimasest suitsust oli möödas 4 tundi. Suitsetamine aga minuteada ei tõsta GGT väärtust nii palju.
- olin võtnud aasta ravimit bupropioon 150mg
- tõenäoliselt olin sellel päeval vähe vett joonud(kas sellest võib trombrokrit tõusta nii?)
-alkoholi ma ei ole tarvitanud juba aastaid (kui ainult aastavahetusel 1 pokaal vahuveini)
-olin päeva jooksul korralikult söönud(lugesin, et söömine GGT väärtust isegi langetab, ehk ei mõista miks see väärtus nii kõrge)

Kas bupropioonist? Olen nüüd 2 ndl ilma selle ravimita elanud, millal peaks uuesti analüüsida kordama ja kas peaks mingi analüüsi juurde lisama kui uuesti vereanalüüsi teen?

Miks ma üldse ise endale analüüsi lasin teha raha eest..,? .Hemogrammi huvi pärast ja GGT, kuna 5 aastat tagasi oli see natuke kõrgem (42) ja lihtsalt tahtsin uuesti kontrollida. ASAT ja ALAT ja bilirubiin on tehtud peale GGT tulemuse saamist, et teisi maksanäitajad kontrollida.

Muus osas on kaebusteks pidev kõhulahtisus, seljavalu, pingepeavalu ja tuim alakõhuvalu. Kuid mitte miski kaebustest pole nii hull, et segaks elu, seetõttu pole ka arstile pöördunud.

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Esiteks analüüsidest - teil on referentspiiridest veidi suurem valgevereliblede (WBC) väärtus, seda lümfotsüütide arvelt. See ei pruugi olla patoloogia, kuna inimeste individuaalsed väärtused on samuti erinevad. Vähene lümfotsüütide hulga tõus on enamasti seletatav hiljutise kerge viirushaigusega.
GGT ei ole seostatav söömise ega suitsetamisega. Vähene suurenemine võib olla seotud ravimi võtmisega, kuid näit on suurenenud nii vähe, et selle alusel pole põhjust kahtlustada mingit maksakahjustuse teket. Ka ei ole näit 5 aasta jooksul oluliselt muutunud, seega pigem teie individuaalne norm. Kuna kirjutate, et alkoholi tarbite minimaalselt, siis ei saa ka seda seostada GGT väärtusega. Seega siin midagi halba otseselt ei leia.

Kaebustest. Seedehäired, kõhu-ja seljavalu ning peavalud - võivad olla funktsionaalsed häired, seostate ise neid möödunud depressiooniga, mis on täiesti võimalik seletus. Kuid soovitan jälgida vererõhku (peavalude tõttu), külastada günekoloogi (tuim alakõhu ja seljavalu) ja igaks juhuks võiks teha ka uriiniproovi neeru-ja põiepatoloogia välistamiseks ja väljaheitest peitvere uuringu. Siis oleks nagu ring peal ja kaebusi võiks rahulikult võtta kui funktsionaalseid häireid, mis depressiooni taandudes ilmselt leevenduvad.

Lugupidamisega
Marge Kütt