ANA test positiivne 19.07.22 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere!

Mul oli ANA test positiivne. Ma ei ela Eestis, seega vabandan kuid tulemus on inglise keelne ja selguse huvides ma ei hakanud seda ise tõlkima:

Anti nuclear factor titre :
Positive, Titre 1:1280, Nucleolar pattern

Erythrocyte sedimentation rate: 2

Reumaproovid olid korras:
Rheumatoid factor: 10.0 IU/mL
Anti-CCP antibody level: 0.4

Mu põhilised kaebused on, et jalad ja käed krambitavad ning on tihti rahutud, käed on ka kuidagi jäigaks ja kobamaks muutunud, kondid valutavad, migreenid, valud rinnus ja jõuetus.

Hakkasin tarvitama magneesiumi tablette. Olen suunatud nii neuroloogile kui ka reumatoloogile.

Kas Te saaksite mulle selgitada, et kas see testitulemus tähendab kindlat diagnoosi või võib ka olla, et olen terve ja sümptomid on seotud näiteks magneesiumipuudusega?

Dr. Google pakub mulle järgmisi variante (vabandan jällegi, et inglise keeles) - Systemic Sclerosis (seda pakkus ka perearst võimalusena), Multiple Sclerosis, Leukemia.

Kuidas Teie kommenteerite seda?

Kas minu tulemus võib viidata ka mõnele muule, kui ainult reumatoloogilisele probleemile?

Aitäh!

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Jääb mulje, et mõistlik oleks reumatoloogi konsultatsioon. ANA positiivsus on iseenesest ebaspetsiifiline laboratoorne leid. Teil on lisaks kirjeldatud nukleolaarset mustrit, kuid ma ei näe spetsiifiliste autoantikehade tulemust. Kliinilises mõttes ei ole ANA mustril ja tiitril väga suurt tähendust, oluline on jätku-uuringutel tuvastatud autoantikehad.
Diagnoosi osas ma ei spekuleeriks, juurde tuleb teha kindlasti röntgenogrammid teatud luudest, samuti on vajalikud lisauuringud erinevate autoimmuunsete sidekoe haiguste välistamiseks või kinnitamiseks. Ja on ka võimalus, et reumatoloog ei pea tõenäoliseks autoimmuunse haiguse olemasolu.
Dr. Google'ile ütleks vastusena, et ANA ei ole spetsiifiline ei leukeemiale ega multiipelskleroosile, seega hullemad mõtted võib kõrvale jätta. Samuti ei näe ma erilist põhjust neuroloogi konsultatsiooniks, küll aga toetan mõtet reumatoloogiga nõu pidada ja tema poolt vajalikuks peetavad lisauuringud ära teha.

Lugupidamisega
Marge Kütt