ANA-testi tulemused 21.02.23 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere! Kuni ootan reumatoloogi vastuvõttu, siis sooviks mingitki südamerahu oma ANA-vereaanalüüsi tulemusele:
S,P-ANA IgG IIF ! POSITIIVNE
S,P-ANA IgG tiiter 1:320
S,P-ANA IgG mustrid Muu
SSA/Ro POSITIIVNE
Ro-52 POSITIIVNE
RP11 POSITIIVNE
Kuna keegi ei ole mulle neid tulemusi lahti seletanud, siis on mure suur. Ühelegi autoimmuunhaiguse kirjeldusele mu seisund otseselt ei vasta - kas võib siis olla tegu algava haigusega ning sümptomid alles avalduvad ning veri seda näitabki? Samas RP11 peaks peegeldama juba mingit olemasolevat kohutavat siseorganite kahjustust..??? Kas autoimmuunhaiguse jaoks ei peaks olema siit analüüsist rohkem positiivseid markereid kui ainult kolm?

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Autoimmuundiagnostika puhul on esimene küsimus, miks teile ANA uuring määrati. Autoantikehade olemasolu üksi ei tee diagnoosi, väga sageli leiame seletamatuid muutusi. Ja see ei sõltu autoantikehade arvust.
Teie puhul kindlat viidet spetsiifilisele diagnoosile ei ole,
Autoantikehade kohta käivad kommentaarid on mõeldud raviarstile ja need on kasutatavad kliinilises kontekstis juhul, kui tuvastatavad on muud spetsiifilised sümptomid.
Autoantikehade esinemine enne reaalse haiguse tekkimist on üksikpatsiendi kontekstis spekulatsioon, paljudel inimeste esinevad autoantikehad juhuleiuna ja reaalset haigust neil elu jooksul välja ei kujune.

Lugupidamisega
Marge Kütt