Raua üleküllus varas 14.09.21 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere! Minu emal on rauatase veres 361 perearst konsulteeris hemotologiga ja sai vastuse.et kuni 1000 ei maksa muretseda.Minu ema tarbib MagneB6 vitamiine.Lugesin netist, et B gruppi vitamine ei tohi kasutada , kui rauasisaldus veres on kõrge.Kas see vastab tõele ja kuidas vähendada rauasisaldust veres? Mis võib olla kõrge raua sisalduse põhjuseks,kui kõik teised näitajad on korras, tänan

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Rauatase veres isoleeritud näitajana ei ole omaette haigus ja seda ei tule ka eraldi käsitleda. Eakamatel inimestel esineb küll pigem seedetraktist imendumishäireid, mis avalduvad pigem madalama mikroelementide tasemena. Kuid ma ei oska vastata ainult ühe näitaja põhjal, nägemata muid parameetreid ja teadmata kaasuvatest haigustest.
Kuna väidate, et kõik muud määratud näitajad on korras ja perearst soovitab mitte muretseda, kaldun temaga nõustuma.

Ma ei oska küll pakkuda põhjust, miks ei tohiks kasutada magneesiumi ja B-grupi vitamiine tavalises käsimüügis müüdavas koguses. Pigem vaadake, kas seal ei ole lisarauda. Praegu jääks mulje, et raua tase on põhjustatud suukaudselt sissevõetavast lisarauast. Ja nõus, see tase ei ole ohtlikult kõrge.

Lugupidamisega
Marge Kütt