Vereanalüüsi tõlgendamine 04.09.20 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere

Palun Teiepoolset arvamust minu vereanalüüsile. Murelikuks teevad HCT, WBC, RBC, RDW, Neut, Eo ja Baso madalad näitajad. Veel aasta alguses (veebruaris olid need kõik normis). TSH kõrgest tasemest olen teadlik ja sellega tegelen (on krooniline kilpnäärme alatalitus, mis diagnoositi 2017a). Perearst aga neid teisi näitajaid ei maininud, et need liiga madalad oleks. Lisaks tegin veidi aega tagasi Ferritiini kontrollanalüüsi, mille tulemus oli 28,5.

Hetkel on suuremaks mureks soolestikuga seotud mure. Soolestik on aastaid olnud heitlik. Soolestiku murega olen aastate jooksul pöördunud gastroenteroloogi vastuvõtule ja on tehtud ka mitmeid kordi gastroskoopia. On pandud erinevaid diagnoose (gastriit ärritunud soole sündroom). Kuna vaevused on jätkuvalt, pöördusin augusti alguses perearstile, kes tegi vereanalüüsid ja samuti käisin gastroenteroloogi vastuvõtul, kes suunas mind tegama kalprotektiini ja heligobakteri analüüsi roojast (neid vastusedi veel ootan), samuti on järgmisel nädala plaanis jälle gastroskoopia. Peitvere test roojast on ka tehtud, see oli negatiivne.

Vereanalüüside ja seedeprobleemide taustal muretsen väga, et ehk on mul mõni raske haigus, kuna justkui veri pole hea ja raua ja hemoglobiini tase on madalad.

Hemoglobiini tase on aastate jooksul olnud keskmiselt vahemikus 120-130. Aasta alguses lausa 140. Raud näit on olnud ka madalam. Mõned aastad tagasi 13,8. Samas eelmise aasta 2019.a märtsis 59.

Tegelen aktiivselt spordiga, teen trenni 3-4x nädalas.

Olen väga mures ja ootan hirmuga kalprotektiini analüüsi vastust. Kui see näit on ka kõrge, on tegemist ilmselt rakse soolehaigusega.

Milline on Teie arvamus?

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Analüüside tulemused ei ole sugugi nii halvad, et oleks põhjust tõsiseks muretsemiseks. Kõige rohkem joonistub välja kõrge TSH väärtus, mis annab tunnistust kilpnäärme asendusravi vajadusest.
Otsest aneemiat teil tegelikult ei ole, hemoglobiini väärtus 123 on küll madalamapoolne, aga rakkude suurust näitavad indeksid MCH, MCV ja MCHC on normis, WBC ja RBC väärtused on veidi alla referentspiiri. Pigem loeks seda juhuslikuks leiuks ning ootaks ära kalprotektiini vastuse, samuti Helicobacter pylori oma.

Kuna treil esinevad sooleprobleemid, siis kalprotektiin annaks märku sellest, kas on põhjust kahtlustada autoimmuunset või muu geneesiga põletikulist soolehaigust. Kuid selle foonil on näha, et teie soolestik ei peaks eritama verd, vähemalt mitte sellisel määral, et see põhjustaks aneemia teket ja vereanalüüsis markantset rauapuuduse pilti. Teil seda õnneks ei ole.
Helicobacteri vastus annaks viite, kas on vajalik uurida või ravida magu.

Loodan siiralt, et teie kaebused on funktsionaalset laadi ja tõsist orgaanilist soolehaigust teil ei leita.

Parimate soovidega
Marge Kütt

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Laborimeditsiin

Vereanalüüs

Tere.
Arst kiitis selle analüüsi (lisatud) tulemused heaks, vaatamata sellele et referentsist väljas kohati. Milline on Teie arvamus?

Marge Kütt

Vastas dr Marge Kütt

Tere

Referentsist väljas olevad parameetrid ei ole kliiniliselt olulised. Eosinofiilide madalam tase ei ole patoloogia. Lümfotsüütide absoluutarv on korras. Komplekshinnanguna tegemist normaalse ...

Loe edasi

vereanalüüs (lisaks)

Hetk tagasi esitasin küsimuse vereanalüüsi kommenteerimiseks (trombotsüüte palju), kuid unustasin märkimata, et tegemist on 43 aastase naisterahvaga. Vabandan.

Vastas dr Jüri Laasik

Vastatud

Loe edasi

Vereanalüüsi tõlgendamine

Tere,

oleksin südamest tänulik, kui leiaksite aega kommenteerida mu vereanalüüsi tulemust:
WBC 7,1
RBC 4,57
HGB 133
HCT 39,3
MCV 88,0
MCH 29,1
MCHC ...

Vastas dr Jüri Laasik

Tere,

Teie vereanalüüs on täiesti korras, ainult järgmine kord teete asja lihtsamaks, kui lisate ka oma soo ja vanuse.

Tervitustega
Jüri Laasik

Loe edasi

maksapõletiku analüüsid

mida tähendab täisvereanalüüs

Vastas dr Jüri Laasik

Tere,
Täisvere analüüs tähendab kõige tavalisemat vereanalüüsi, mille puhul määratakse hemoglobiini sisaldus, leukotsüütide ja erütrotsüütide arv ja nii edasi.
Tervitades
Jüri Laasik

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: