Kas vereanalüüsi tulemuste pärast on põhjust muretseda? 15.04.19 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Sai tehtud vereanalüüsid.
Üks arst, kelle juures käisin uuringutel ütles, et minu kasvaja antigeen 125 tase on kõrge ja see viitab juba mingitele nö muutustele rakkudes. Minu oma arst ütleb, et pole vaja muretseda. Internetist lugesin, et tervetel naistel, ilma kõrvalekalleteta jääb see CA 125 näit ca 15 kanti. Minul on see küll kõrgem. Samuti lugesin, et menstruatsiooni ajal võibki kõrgem olla. Samuti, et raseduse ajal. Kahtlustan, et jaanuari lõpus võis mul olla väga väikese raseduse katkemine. Siis lõi ka kilpnäärme TSH-i ületalituseks, mis on praeguseks taastunud. Samas see CA 125 on praegu ikka 27 ehk üsna kõrge. Kas teie loete midagi kahtlast hemogrammist ja CA 125 analüüsi tulemustest välja? Haige ma ei ole ja enesetunne on samuti üsna hea.

Ca 125 testid on minule tehtud järgmiselt:

1) 29. jaan (luteaalfaasi poolepeal) 24,6 kU/l (norm alla 30)
2) 7. veebr (menstruatsiooni ajal) 31.5 kU/l (norm alla 30)
2) 5. aprill (tsükli 12 päeval) 27,3 kU/l (norm alla 35)

He4 oli aprillis 36,3. Varem seda ei testitud.

Tahaks ju ikka võimalikult tervena rasestuda.

Ette tänades!

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

CA 125 annab teistest kasvajamarkeritest sagedamini valepositiivseid tulemusi ( kuni 30% healoomulisteks osutunud protsesside puhul).
Positiivsuseks on healoomulised põhjused rasedus, ovulatsioon, munasarja tsüst, endometrioos ja emakakaela põletik, samuti müoom. Kui vähene CA125 suurenemine on olemas, aga number ei suurene ajas, siis on seos kasvajaga vähe tõenäoline.
Edastatud hematoloogiline uuring on korras, samuti HE4 väärtus (viimane on oluline pigem koos ROMA indeksiga, mitte üksikuna määratuna).
Kokkuvõtteks: kasvajamarkeri suurenemine ei ole seotud kasvajaga, kui muud uuringud on selle välistatud ja püsivalt ühetaoline üle normipiiri olev number ei ole enamasti põhjus muretestemiseks.

Lugupidamisega
Marge Kütt