Tervisesportlase vereanalüüs 21.02.17 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere! Lasin teha tervisesportlase vereanalüüsid (lisatud failis) ning oleksin tänulik, kui annaksite tulemustele hinnangu ning soovitused, millele peaks edaspidi tähelepanu pöörama.

Tulemustest nähtub, et kreatiini kinaas on üle normi (407 U/l), samuti on kõrgem aspartaadi aminotransferaas (35 U/l). Saan aru, et need normist kõrgemad näidud võivad olla põhjustatud ka raskest treeningust (jõutreening kahel eelneval päeval), aga mis aja jooksul peale treeningut peaks/võiks need näidud normaliseeruda (kas üks puhkepäev enne vereanalüüsi on piisav) ning milliseid näitajaid võiks kordusuuringu puhul uuesti analüüsida?

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Tõesti, CK on enamasti pärit vöötlihastest ja vähene hulga suurenemine nagu teil viitab pigem pingutusele kui lihaskahjustusele. Kui teete kordusanalüüse, siis võiks korrata CK ja AST väärtust. Kui tegelete mõõduka treeninguga tervisesportlase tasemel, siis võiks proovile eelneda 1 treeninguvaba päev.
Kui CK on 1 puhkepäeva järgselt normi piirides või madalam eelmisest tulemusest, siis ei pruugi muretseda lihaskahjustuse pärast. Kui tulemus on suurenenud, siis võib kaaluda, kas treenite üle või on CK suurenemisel mingi muu põhjus, mis vajaks täiendavaid uuringuid.
AST ja Eo väärtust patoloogiliseks lugeda ei saa, kuna tegemist võib olla individuaalse normiga. Mitte kõigi inimeste analüüsid ei ole referentspiirides. AST kordamise mõte on eelkõige vaadata, ega ta jätkuvalt ei suurene. Kui on sama või väiksem, siis muretsemiseks põhjust ei ole.
Soovitav korrata uuringuid ca 2 nädala pärast. Siis on parem hinnata, kas toimub tulemuste suurenemine.

Lugupidamisega
Marge Kütt