Kreatiini kinaas lubatust kõrgem 30.05.14 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere

Tegin tervisesportlase vereanalüüsi ja kõik oli normi piires välja arvatud kreatiini kinaas, mis oli 326 U/l (norm väiksem kui 192).
Kas peaksin muretsema ja pöörduma mõne arsti vastuvõtule või tegema mingeid lisauuringuid?
Trenni pole regulaarselt teinud ligi 6 kuud (varem tegin body pumpi, spinningut, jõusaal). Vereproovi läksin andma, kuna peale trenni ei tunne ennast hästi, on nõrkus. Samas on soov trenni teha. Kas kaebus võib olla seotud kreatiini kinaasi tõusuga? Ferritiin oli ka piiri peal 11,2 (norm 10-150).

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Kreatiniini kinaasi suurenemine on enamasti seotuid sellega, et see valk vabaneb vöötlihastest, mis tavaolukorras tekib suurenenud lihaste pingutusest. Seega näiteks pärast korralikku treeningut võib see olla suurenenud. Seega seda üksinda patoloogiaks pidada ei saa. Te kirjutasite, et tegite varem regulaarselt trenni, aga nüüd mitte. Samas loen kirjast välja, et väiksema regulaarsusega treeninguid ikka sooritate. Just ühekordne lihasti pingutus vähem treenitud organismile võib põhjustada CK suurenemist.

Keerukam on vastata küsimusele, mis põhjustab treenijärgset halba enesetunnet. Kuna feritiin on alumise piiri lähedal, siis tuleks üle vaadata teie hematoloogilise uuringu tulemus, et välistada rauavaegusaneemiat.Madal ferritiini väärtus näitab, et teie rauadepood on tühjad. Võib oola tingitud nii toitumisest (taimetoit) kui ka suurenenud rauakaost (nauistel kõige sagedasem põhjus vererohked menstruatsioonid.

Kokkuvõttes soovitaks teha paari nädala pärast uuesti hematoloogiline uuring ja korrata CK uuringut, soovitav seda teha mitte trennile järgneval päeval. Kui CK tõus püsib, väsimus samuti ilma aneemiata ja lisandub lihasvalu või lihasnõrkus, on soovitav pöörduda perearsti poole.

Lugupidamisega
Marge Kütt