monotsüüdid 14.10.05 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Mida näitab monotsüütide arv veres? Millele see vihjab, kui nende protsent veres on näiteks kõrgem normist? Või madalam?
Kõige paremat soovides Kati.

Arst vastas:

dr Jüri Laasik

Laborimeditsiini arst

HTI Labor, Tallinn

Tere Kati,
Monotsüüdid kuuluvad valgevereliblede e. leukotsüütide hulka ja on fagotsütaarsete omadustega, st. nad on võimelised "neelama" organismi tunginud mikroobe. Nad produtseerivad ka interferooni, mis on kehaomane immunostimulaator. Monotsüütide teke on kiirem ja veres püsimise aeg pikem kui sarnase toimega teist tüüpi leukotsüütidel - neutrofiilidel.
Monotsüütide hulga tõusu veres e. monotsütoosi võib täheldada krooniliste põletike korral, viirusinfektsioonide (tüüpilisim näide on infektsioosne mononukleoos) korral, samuti ka tuberkuloosi, kroonilise haavandilise jämesoolepõletiku ja mõningate parasiitide (malaaria) esinemise puhul.
Monotsüütide hulk võib olla langenud hormoonravi (prednisoon) tulemusena.
Tervitades
Jüri Laasik

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Laborimeditsiin

Vereanalüüs

Hemoglobiin 106 g/l
Hematokrit 30,1%
Leukotsüüdid 4,6 x 10*9/L
Erütrotsüüdid 3,72 x10*12/L
MCV 80,9 fL
MCH 28,5 pg
MCHC 352 g/l
RDW 14,9 %
Trombotsüüdid ...

Vastas dr Jüri Laasik

Tere,
Soovitaksin selle probleemiga pöörduda spetsialisti (hematoloogi, sisearsti) poole, sest ise enda uurimine ei anna alati soovitud tulemust, või veel hullem, annab vale tulemuse. Aneemiate eristamiseks ...

Loe edasi

vereanalüüs

Tere!

Olen 51.a. naine, kelle enesetunne on kehv: pidev väsimus,magan halvasti (öösel ärkan tihti üles higisena),lülisamba kaelaosas pidevad valud.
Sooviksin,et kommenteeriksite minu ...

Vastas dr Jüri Laasik

Tere,
Vereanalüüs on Teil korras ja ei anna vastust vaevustele. Kaelaprobleemidega võiks pöörduda neuroloogi poole, sest tegu võib olla kaelaradikuliidiga, millega võib kaasneda ka muid vaevusi.
Loe edasiVaata kõiki nõustamisi