monotsüüdid 14.10.05 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Mida näitab monotsüütide arv veres? Millele see vihjab, kui nende protsent veres on näiteks kõrgem normist? Või madalam?
Kõige paremat soovides Kati.

Arst vastas:

dr Jüri Laasik

Laborimeditsiini arst

HTI Labor, Tallinn

Tere Kati,
Monotsüüdid kuuluvad valgevereliblede e. leukotsüütide hulka ja on fagotsütaarsete omadustega, st. nad on võimelised "neelama" organismi tunginud mikroobe. Nad produtseerivad ka interferooni, mis on kehaomane immunostimulaator. Monotsüütide teke on kiirem ja veres püsimise aeg pikem kui sarnase toimega teist tüüpi leukotsüütidel - neutrofiilidel.
Monotsüütide hulga tõusu veres e. monotsütoosi võib täheldada krooniliste põletike korral, viirusinfektsioonide (tüüpilisim näide on infektsioosne mononukleoos) korral, samuti ka tuberkuloosi, kroonilise haavandilise jämesoolepõletiku ja mõningate parasiitide (malaaria) esinemise puhul.
Monotsüütide hulk võib olla langenud hormoonravi (prednisoon) tulemusena.
Tervitades
Jüri Laasik