Munaraku kvaliteet 09.08.20 / Kehaväline viljastamine

Külastaja küsib:

Tere,
Olen 31 aastane naine ja mul on 10 aastane laps.
2017 aastal diagnoositi mul idiopaatiline granulomatoosne mastiit rinnas, raviks määrati trexani 8 tabletti nädalas (infolehes kirjutas et max 5 tabletti nädalas). Ravi kestis 1,5 aastat ja sain ka oma haigusest vabaks.
Olen nüüdseks olnud ühe aasta ravimivaba ja on tekkinud soov saada veel lapsi. Haiguse ajal trexani infoleht soovitas külmutada munarakke, aga seda ma ei teinud. Oli depressioon ja huvi puudus. Väidetavalt võib trexan põhjustada munarakkude geneetilisi mutatsioone.
Vajan Teie abi, kui suur on tõenäosus, et mu munarakud on rikutud? Kas munarakke on võimalik testida, enne rasestumist? Kelle poole võiksin pöörduda, et minna testimisele? Peale trexani ravi jäin ka ootamatult lapseootele ja pidin tegema aborti, seega rasestuda olen võimeline, kuid kuidas kindel olla kvaliteedis?
Kas trexani ravi saanud naised on sünnitanud terveid lapsi?
Suured tänud abi eest! Reumatoloogiga nendest teemadest ei jõudnudki rääkida.

Arst vastas:

Aivar Ehrenberg

dr Aivar Ehrenberg

Günekoloog (ainult viljatusravi)

TÜ Kliinikumi Naistekliinik

Tervist,
munarakke ei ole võimalik testida, nagu pole ka võimalik teha uuringuid, mis näitaks, kas rasestuda on ohutu. Teatud diagnostilisi teste on võimalik teha embrüotel, aga see diagnostika hõlmab ainult väikest osa võimalikest kahjustustest. Terve lapse sünd on võimalik.
Terv,
AE