Embrüo doonorlus 16.04.20 / Kehaväline viljastamine

Külastaja küsib:

Kas Eestis on lubatud teise naise külmutatud embrüot mulle anda? Ta on ise nõus ja tema munarakk on eostatud doonoriga, seega isa käest küsima ei peaks.

Arst vastas:

Aivar Ehrenberg

dr Aivar Ehrenberg

Günekoloog (ainult viljatusravi)

TÜ Kliinikumi Naistekliinik

Tervist,
Naine, kelle munarakust on embrüo loodud, on seaduse mõttes munarakudoonor. Munaraku doonori isik peab jääma anonüümseks, erand tehakse ainult sugulastevahelise doonorluse korral. Seega, ainult siis, kui kõne all olev naine on Teie sugulane, võib ta embrüo Teile loovutada. Kui aga antud embrüo on loodud anonüümse doonori munarakust, siis takistust ei ole.
Seemneraku doonorilt ei pea luba küsima, aga tuleb arvestada, et ühelt doonorilt (nii seemne-kui munaraku-) tohib Eestis sündida maksimaalselt 6 last.
Terv,
AE