Sääreluu liigesesisene murd 07.09.22 / Füsioteraapia

Külastaja küsib:

Patsiendil 10.08.2022 diagnoositud proksimaalse tibia liigesesisene killuline murd,
Schatzker V, lisaks pindluu pea nihketa murd.
Vasaku sääreluu liigesesisene murd on dünaamikata/sekundaarse dislokatsioonita eelmiste
10.08 piltidega võrreldes. Kips.

Nüüdseks olen saanud juba terve jala ulatuses ortoosi ja iga 2 nädala tagant võin jalga 30° võrra rohkem liigutada.

Kõige rohkem huvitab mind see dünaamika ja dislokatsiooni osa, kas kõik on siis ilusti ja kas jalg paraneb korrapäraselt? Ortoosi pean vähemalt oktoobri alguseni veel kandma. Kui kaua peale seda taastumine umbes aega võtab ja millal jalale toetuda tohiks?

Arst vastas:

Maris Perendi

dr Maris Perendi

Füsioteraapia

Confido tervisekeskus

Tere

Kõige parem ja õigem oleks esitada need küsimused oma raviarstile, kes näinud pilte, progressi ja teab kogu taustainfot.

Üldiselt jalg paraneb, kips on eemaldatud ja aeg on alustada põlveliigese liigutamisega. Füsioteraapiaga soovitan juba algust teha, et tagada kiirem taastumine. Osaline koormus võiks kindlasti olla lubatud 6-8 nädalat pärast traumat. Praegu võiks kõndida nii öelda "jala puudutamisega". Samas, raviarst oskaks täpsemalt koormuse osas soovitusi anda. Minu soovitused ja teadmised on pigem üldised.

Normaalne kõnd võiks taastuda 2-3 kuu jooksul pärast traumat. Täielik taastumine, spordi ja hobidega tegelemine võtab vähemalt 6 kuud või pikemalt. Oleneb individuaalselt taastumisest ja eesmärgist.
Veel kord, kõige täpsemad vastused saab siiski oma raviarstiga konsulteerides.

Heade soovidega

Maris Perendi
Füsioterapeut