Tegevused pärast hüppeliigese operatsiooni 20.02.23 / Füsioteraapia

Külastaja küsib:

Tere! Detsembri lõpus juhtus mul vasaku hüppeliigese trimalleolaarne murd, Teostati op-pindluu pekse ja sääreluu tagumine serv fikseeritud plaatidega, mediaalne pekse 2 kruviga. Küsimused: Kas ja kui palju pean mures olema, et jalalaba liikuvus on endiselt väga kehva. Määrati taastusravi arsti juurde aga esimene vaba aeg mõne kuu pärast. Teen füsio poolt (perearsti keksuses oli võimalus külastada) antud harjutusi. Edeneb üliväikeste sammude võrra. Jalg nüüd kindlalt 90 kraadise nurgaga maas aga see tulemus tuli ka alles 2 kuu möödudes. Haiglas hoatati ka, et võib "kinni jääda". Kas lasen edasi oma kummilindiga pöiasirutuse ja lindiga sirge jalg selili asendis üles tõstmisi ja saabki tasapisi korda või tuleb midagi ekstreemsemat ette võtta? Ja teine väiksem küsimus, kas saun ja bassein on jalale lubatud (plaadid ja kruvid sees aga haavad paranenud)?

Arst vastas:

Priit Ailt

Füsioteraapia

Tere,

Kindlasti jätkake kummilindiga pöiasirutustega ja lisage sinna seistes pöiale tõusud, algul kaks jalga koos ja hiljem ainult haige jalaga.

Samuti venitustega, mis lähevad edasi keharaskusega, näiteks "knee to wall" venitus.

https://youtu.be/ElrpduJn92Y

Võimalik, et kiirema tulemuse annavad manuaalsed lähenemised, kus füsioterapeut ise Teid venitab. Viimasega ma väga kaua ei ootaks. Alates kolmandast kuust võib paranemise tõenäosus langeda.

Võimalik, et OPil lisatud metall segab liikumist, kuid selle eemaldamist otsustab raviarst, kas ja millal se kõne alla tuleb.

Bassein on lubatud aga sauna osas peab hindama, kas jalg on hiljem rohkem turses vms. Igaksjuhuks võib külma rätiku ümber jala panna.

Priit Ailt