Sõrme liikuvus peale traumat 28.11.16 / Füsioteraapia

Külastaja küsib:

Tere!

Sain korvpalliplatsil palli haaramisel trauma, mille tagajärjel diagnoositi EMO-s parema käe väikese sõrme lüli nihestus (käelabast esimese ja teise lüli vahel). Samuti ka "väike murd", seda veidi allpool ehk esimese lüli ülaosas.

Kaks sõrme pandi poole randmeni 6 nädalaks kipsi. Kohta, kus justkui murd oli, enam tuvastada ei suuda, seega ehk on murd ka paranenud. Sellele paistis ka ortopeed kordusvisiitidel ja enne kipsi eemaldamist põhitähelepanu pöörama.

Kips eemaldati 1,5 nädalat tagasi, sain käele veel samal päeval ortoosi ning lahkusin 3,5 nädala pikkusele reisile, millest 2 veel alles.

Ei arvanud, et trauma saanud sõrme liikumine liigestest saab tingimata sama heaks kui on terve käe väikesel sõrmel, aga senine seis teeb siiski muret, kuna ortopeed lülide liikumise teemal ei peatunud. Kui tervete sõrmede hoidmine labakäe suhtes sirgelt ei ole probleem, siis viga saanud sõrm on puhkeasendis nihestatud lülist selgelt nurga all (labakäe suunas, mitte välja). Hinnanguliselt üsna sama nurga all, mis sõrm 1,5 nädalat tagasi kipsist tuli ja ortoosi läks.

Muret lisab ka see, et püüdes näppu teise käega sirgeks venitada (sh pöidlaga sõrmenukile vajutades), ei olegi probleemiks mitte valuaisting (seda on vähe), vaid tunda on, et näpp lihtsalt ei lähe füüsilise vastupanu tõttu sirgeks ja veel tugevam vajutamine tunduks juba enese lõhkumisena. Kõrvalise abita on võimalik sõrme sellest lülist liigutada, aga samas (käelaba) suunas ning sedagi mõistagi vaid veidi.

Kas selge füüsilise vastupanu tundmise tõttu lülide sirgeks venitamisel peaks muret tundma, et sõrmelülid on algusest peale valesti fikseeritud? Kipsi eemaldamisel jäi mulje, et ortoosi mõte ongi sõrm lõpuks sirgeks saada, aga senine pea olematu efekt tekitab mulje, et ortoos toimib praegu vaid kaitsena, kuna sõrm on endiselt hell.

Kas on küsimus vaid füsioteraapias, mida nüüd tegema peaks või peaks kirurgi hinnangut küsima? Pikemas vaates - millal oleks võimalik saalitreeningutega jätkata?

Aitäh!

Arst vastas:

Priit Ailt

Füsioteraapia

Tere,

Kuna käsi oli lahases suhteliselt pikka aega (6 nädalat), siis on hetkel esinev liigesliikuvuse piiratus (kontraktuur) täiesti normaalne nähtus. Ideeliselt võib kinni jäänud liigest julgelt venitada, et taastada loodetav liikuvus. Ma ei usu, et luumurd liikuvust segab ja vaevalt sai näpp valesti fikseeritud. Võimalik, et nihestusega kaasnes osaliselt sidemete rebendid, mis kasvasid kokku armkoega, mis omakorda pole nii alati nii elastne, kui vaja. Armkoe pehmeks saamine võtabki aega - soovitan vigastuspiirkonda masseerida, soojaks teha ja siis abiga sirgeks venitada, kuni valu piirini. Viimast võib korrata mitu korda päevas.

Hea näitaja on see, et venitamine pole valus ja venituse lõppu võib hinnata ka nii, et kui lõpp on pehme, siis on takistuseks armkude, kui lõpp on jäik, siis on takistuseks liiges/ luu. Juhul kui järgmised kaks nädalat suurt muutust ei too, siis tasuks siiski tagasi ortopeedi juurde minna.

Tervitades