Painutaja kõõluse taastusravi 20.10.21 / Füsioteraapia

Külastaja küsib:

Tere

Vigastasin peopesas 2 tsooni 4. sõrme painutajakõõluseid, nii et need vajasid opereerimist. Raviks määrast arst staatilise lahase 3,5 nädalaks ning taastusraviks "suurendada koormust järk-järgult". Füsioterapeudi juurde pääsen järgmisel nädalal.

Arstidelt ise kõõluse taastusravi kohta infot ei saanud, ainult kipslahase eemalduse järgsed harjutused.
Taastusravi protokollidest leiab internetis, et peale painutajakõõluse operatsiooni on oluline koheselt füsioteraapiaga alustada (soovituslik juba 5 päeva peale operatsiooni), et kõõluse parim võimalik liikuvus säiliks. Minul möödas nüüdseks 24 päeva. Passiivselt teise käega sõrme liigutades tunnen, kuidas peopesast nö "tirib".

Minu küsimused, enne kui kauaoodatud füsioterapeudi juurde jõuan - kas ja kui tihti ning millise kreemiga tohin oma haava masseerida? Kui tihti ja mis harjutusi tegema peaksin, et sõrme liigesed liikuma saada?

Arst vastas:

Priit Ailt

Füsioteraapia

Tere,

Soovitan kreemide asemel haaval kasutada haavaplaastrit, viimast saab apteegist. Oluline on haava saada elastseks, et see ei takistaks sõrmede liikuvust.
Käe funktsiooni taastamise osas soovitan teha käele sooja vanne (soolaga) ja seal vees kätt/ haava masseerida ja venitada. Täpsemate harjutuste osas raske öelda, kuid kui tunned, et mingi liigutus on kinni (tirib), siis seda suunda tulebki parandada. Võid võrrelda ka teise käega ja hinnata, mis liikuvused on haigel käel puudu.

Tervitades,
Priit Ailt