Kolesterool ja kilpnääre 29.01.23 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Sooviksin Teie arvamust seoses minu viimase vereanalüüsiga.
Kolesterool 6,6
HDL 1,8
Mitte-HDL 4,8
LDL 4,6
Triglütseriidid 1.81
Kolesterooli raviks kirjutati mulle Rosuvastatini 10mg
Kilpnääre, TSH 2,82
Olen 1 Tüüp diabeetik.
Mul on pikka aega olnud kõhukinnisus,väsimus,tihti jalad külmetavad,nahk kuivab ja on ärevus,väsimus.Olen kaalus juurde võtnud 5+ kilo,kuigi teen trenni ja söön vähem kui varem.Ka unetusega on pikka aega väga suur probleem.
Hetkel kilpnäärme ravi ei ole.
Kas mulle oleks vaja ka kilpnäärme ravi,alatalituse jaoks?

Parimate soovidega

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
TSH on normis - seega hetkel kilpnäärme alatalitlust ei ole ja Te ravi ei vaja.
Kolesterooli näidud on tõepoolest kõrged ja kuna 1. tüüpi diabeet tõstab südame- ja veresoonkonna haiguste riski oluliselt, on statiinravi Teile igati näidustatud.
Naha kuivuse põhjuseks võib olla ka diabeet, ka väsimust võib diabeet põhjustada, eriti kui kompensatsioon ei ole kõige parem. Kõhukinnisusega on lood keerulisemad, diabeedi süüks seda panna ei tahaks, ka kehakaalu tõus ei ole 1. tüüpi diabeedi puhul enesestmõistetav. Tõenäoliselt peab oma toidusedeli veelkord üle vaatama - et oleks piisavalt kiudaineid ja süsivesikud insuliini annustega tasakaalus (insuliini üledoos ja lisasöögid hüpode puhul kipuvad kaalu tõstma). Ka trenn võib mõnikord hoopis kaalu tõstvalt mõjuda, eriti kui lihasmass suureneb ja trenn ka söögiisu tõstab.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.