Kilpnäärme suurenemine, autoimmuunne türeoidiit 04.08.21 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Lp dr Anu Ambros!
Käisin eile ultraheliuuringul ja avastati, et kilpnääre on suurenenud, kogusuurus ca 32 ml. Alustasin eelmisel nädala ka perearsti ettekirjutusel 1/2 tabletti e. 25mikrogrammi L-Thyroxini manustamist. Järgmine perearsti vastuvõtt 2 kuu pärast.
1. küsimus. Kas korrapärane levothyroxine'i manustamine viib kilpnäärme tagasi normaalsesse suurusse või pigem jääbki kilpnääre suuremaks? (Peale ultraheli on hakanud tunduma, et miski kõris pakitseb)
2. küsimus. Kas Autoimmuunne türeoidiit e. Hashimoto sündroom jääb mul nüüd kogu eluajaks või on juba miski ravi saadaval, st. tagasi normaalsusse?
3. küsimus. fT4 tase oli mul 2019. aastal 11pmol/l, nüüd 2021 9,33pmol/l (referentsväärtus 11,5-22,7). Kas see 20% madalam fT4 tase kahjustas ka mingeid organeid või milliselt tasemelt hakkab organism kahjustuma?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kõigepealt vastus küsimusele number 2: autoimmuunne türeoidiit on Teil kogu elu olnud (vähemalt alates puberteedieast) ja seda välja ravida pole võimalik. Tegemist on päriliku immuunsüsteemi iseärasusega. Tegelikult autoimmuunset türeoidiiti ei ravitagi. Kui autoimmuunne türeoidiit põhjustab kilpnäärme alatalitlust, sel juhul on vajalik asendusravi sünteetilise kilpnäärme hormooniga (L-türoksiin). Nüüd siis vastus küsimusele number 1: võib minna nii ja naa. Ravi L-türoksiiniga ja kilpnäärme hormoonide normaliseerimine tõenäoliselt pidurdab kilpnäärme kompensatoorset suurenemist, kuid kilpnäärme mahu vähenemist kaasa tuua ei pruugi. Siiski aja möödudes kilpnääre mõnikord ka hakkab mahult vähenema. Teie puhul ei ole kilpnäärme suurenemine tegelikult ohtlik, kuid düskomforti võib mõnikord põhjustada küll. Ja lõpuks vastus küsimusele number 3: suhteliselt lühikest aega kestnud mõõdukas hüpotüreoos ei põhjustanud tõenäoliselt ühegi organi pöördumatut kahjustust. Võimalik, et ateroskleroosi protsess mõnevõrra kiirenes, kuid kilpnäärme hormoonide normaliseerumisel taandub see taas.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.