Sain ultraheli vastuse. Mida see tähendab ja kas vaja ravida? 01.03.21 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Kilpnäärme ultraheliuuring KIRJELDUS Kilpnääre heterogeennse, sõlmelise struktuuriga- viitab Hashimoto türoidiidile. Vasak sagar 1,5x,1,7x4,5 cm. Parem sagar 2x2,3x5,5cm, selles lapik 1x1,8x 2 cm piirdunud kajarikas sõlm- TI RADS 3, soovitav peennõelbiopsia kui kolle > 2,5 cm. Isthmus 2mm.
Mida see tähendab ja kas on vaja ravi?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Teil on tõenäoliselt pärilik autoimmuunne kilpnäärmehaigus - autoimmuunne türeoidiit. Sõlm kilpnäärme paremas sagaras ei ole kuigi suure pahaloomulisuse riskiga ja hetkel punkteerimist ei vaja. Küll aga oleks mõistlik korrata ultraheliuuringut 2-3 aastase intervalliga, et sõlme kasvudünaamikat jälgida.
Ravi vajate juhul kui tekib kilpnäärme talitlushäire - üle- või alatalitlus. Autoimmuunset türeoidiiti välja ravida pole võimalik - joodist pole siin küll mingit kasu, see võib koguni talitlushäire tekkimist soodustada. Kilpnäärme hormoonanalüüsi oleks edaspidi vaja teha vähemalt kord aastas - uuringud korraldab perearst.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.