Paastumine ja veresuhkur 09.06.20 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Olen pikemalt tegelenud paastumisega ja hiljuti hakkasin ka veresuhkrut ja ketoone mõõtma. Üldiselt veresuhkur on 3.9-4.4 kandis lühikese paastu ajal. Viimase pikema paastu ajal, aga langes 41h paastu viimase 3h jooksul veresuhkur 2.5 peale ning ketoonid tõusid 4.8 peale (3h enne olid näitajad vastavalt 3.8 ja 3.3). Hakkasin jälle sööma ning veresuhkur tõusis kohe pärast sööki 3.0 peale ning 4h hiljem juba 5.6 ja ketoonid 0.2 peal. Enesetundel midagi väga erilist hullu polnud ning väga madala veresuhkruga seonduvaid sümptomeid polnud. Küll aga tegi numbrite suur kõikumine murelikuks. Kas sellest katsest saab midagi välja lugeda? Ei ole diabeetik.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Tegemist on organismi tavapärase reaktsiooniga süsivesikute puudusele. Kui süsivesikuid kui kudede tavapärast energiaallikat ei ole saadaval, hakkavad koed energiavajaduse katmiseks lammutama valke ja rasvu. Sellise ainevahetusliku muutuse kõrvalsaaduseks on ketoonid, mille sisaldus veres nälguse ajal alati tõuseb. Kui ketoonide tase tõuseb vähesel määral, pole see tervele inimesele ohtlik. Samas kui inimesel on tõsisem maksa- või neeruhaigus või kaasneb infektsioon jne. võib ketoonide tase ületada maksa puhverdusvõime ja kujuneda organismi hapustumine (ketoatsidoos), mis toob kaasa juba tõsisema terviserikke.
Nälguse ajal kindlustab stabiilse veresuhkru maks, kus on selleks glükogeeni varud. Lühiajaline paast on selles mõttes ohutu. Veresuhkur püsib siiski nälguse ajal pigem madalatel kui kõrgetel väärtustel. Glükomeeter pole madala veresuhkru määramiseks kõige täpsem riist, alla 3,5 mmol/l väärtustel eksib enamus glükomeetreid 0,5 mmol/l siia või sinnapoole.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.