Kilpnäärme TPO antikehade tõusnud tase 29.03.19 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Mul on olnud juba kuid sellised sümptomid nagu paanikahood (peapööritus, veri ei käi ringi, hingeldamine ja südamepekslemine), ärevus ning väga kiire ainevahetus (vahel ka mitu nädalat kõhulahtisus), ning paanikahood tihti tekivad ka siis kui emotsionaalselt ja muidu kõik on hästi, suvalisel ajal. Samuti on pikemat aega olnud enamikel päevadel silmad punased. Viimasel ajal on sümptomite intensiivsus kasvanud.
Kahtlustasin, kas asi võib olla kilpnäärmes ning tegin ise tasulised analüüsid, mille tulemused olid: TSH 2,36, T4 4,0, T3 15,2, mis on normi piires kuid TPO antikehad 273 kIU/L.
Sümptomid viitaksid nagu ületalitlusele, kuid näitajad on normis, kuid samas antikehade hulk on suurem, mis viitaks hoopis alatalitlusele? Mida saaks sellest järeldada? Kas põhjus võib olla kilpnäärmes?
Kas peaksin minema täpsemalt uurima endokrinoloogi vastuvõtule TPO antikehade tõttu? Perearst tegi saatekirja küll, kuid ütles hoopis et asi on psüühikas

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Ei tea, kas asi on psüühikas või mitte, kuid kilpnäärmes asi ei ole. Teie hormoonanalüüsid on ideaalses korras ja mingeid vaevusi Teie kilpnääre Teile praegu põhjustada ei saa. TPO-AK kõrge tiiter viitab autoimmuunsele kilpnäärmehaigusele, mis ei ole tegelikult haigus, vaid riskiseisund. Teil on normis TPO-AK tiitriga inimestest oluliselt kõrgem kilpnäärme talitlushäire (nii üle- kui alatalitluse) risk. Teie korras analüüs näitab, et riskid pole seni realiseerunud. Ka edaspidi võiks kilpnäärme talitlusel silma peal hoida s.t. teha kord aastas perearsti juures kilpnäärme hormoonanalüüs. TPO-AK tiitrit korduvalt määrata pole mõtet, see on Teil alati normist kõrgem olnud ja on normist kõrgem ka tulevikus.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.