TSH 34 ja tabletid? 13.04.18 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tervitus!

Ei taha eluaeg hommikuti esimese asjana tablette süüa. Olen looduseinimene.

Kui ma tablette ei võta, kas elan vähem ja jään raskelt mõnesse haigusesse?
Kas looduses on mõnes taimes sama aine olemas?
Kas lisaks joodi tarbimine, toitumise muutmine (piimatoodete, nisutoodete eemaldamine menüüst), rohkem liikumine võib näitu normi suunas mõjutada?
Mida näitab TPO ja Türeoglobuliini?
Kas hambaarsti tuimestus võib mõjutada ajus seda osa, mis kilpnääret kontrollib või kilpnääret ennast?

Arst ütles, et põhjusi ei tea keegi (digilukku kirjutas, et selgitatud tekkepõhjusi). Ütles, et terveks ravida ei saagi ja terve elu peab tablette sööma. Raske uskuda, ma usun et on võimalik terveks ravida ja on ka põhjused. Arst muidu inimesena tore ja abivalmis.

Ma mõtlesin, et muuta toitumist ja liikuda veel rohkem. Siis lasta uued näidud suvel võtta ja vaadata kas on asi hullemaks läinud. Kardan tablettide kõrvalnähte, arst ütles, et ei tea isegi mis seal veel sees on peale selle hormooni, mida kilpnääre justkui ei tooda.

Kui tablettidega asendada hormoon, siis kilpnääre ju ei plaanigi edaspidi tootma hakata seda hormooni? Seda ütleb mu loogika.

Palju selliseid juhte ette tuleb, TSH 34?
Mida Teie arvate ja soovitate?

Tänan südamest, et leiate aega vastata!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Tegemist on autoimmuunsest türeoidiidist põhjustatud kilpnäärme alatalitlusega. TPO-AK ja Tg-AK on kilpnäärmevastased antikehad ja nende kõrge tiiter on autoimmuunse kilpnäärmehaiguse markeriks. Tore, et olete looduseinimene, aga nagu meie vanaemad armastasid öelda: "tahtmine on taevariik" s.t. mõnikord (tegelikult üsna sageli) tuleb teha ka seda, mida nii väga ei taha. Looduses on sama aine olemas näiteks sigade ja sarvloomade kilpnäärmetes. Kunagi türoksiini just nii tehtigi - jahvatati pulbriks tapetud kariloomade kilpnäärmed. Joodiga ei ole siin midagi tegemist - suures koguses joodi sisse võtmine võib alatalitluse süvenemist ainult kiirendada. Hambaarsti tuimestusel mõju kilpnäärmele puudub. Tegelikult on Teie immuunsüsteem olnud väikese veaga juba sünnist saati ja ka alatalitlus on tõenäoliselt hakanud kujunema juba aastaid tagasi. Tervislikult toituda ja liikuda ei keela keegi, ainult et kilpnäärmele see kuigivõrd mõju ei avalda. Teie kilpnääre ei hakka suure tõenäosusega piisavalt hormooni tootma enam kunagi - asi pole "laiskuses", ta on Teie oma immuunsüsteemi rünnaku all lihtsalt suures osas hävinud. Taolisi juhte tuleb ette päris palju, naiste hulgas 7-10x rohkem kui meeste hulgas. Mis juhtub, kui Te ravimit ei võta? Valutama kusagilt ei hakka. Vananete lihtsalt ennaktempos - lähete paiste, hakkate järjest enam külma kartma, kõht jääb kinni, südame töö aeglustub, muutute loiuks ja ükskõikseks. Muutused on nii aeglased, et inimesel on neid sageli raske hinnata, pigem märkavad allakäiku sõbrad ja lähedased.
Lõpuks soovitus - usaldage oma arsti, eriti kui ta on inimesena tore ja abivalmis!
Tervitades,
dr. Anu Ambos.