TSH, prolaktiin ja IVF rasestumine 21.02.18 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Ees on ootamas elu esimene IVF ja olen palju googeldanud seda teemat, lugenud foorumeid (tean küll, et arstid seda ei soovita, aga tunnen, et vajan rohkem infot)

Minu analüüsidest, mis enne IVF tehti, olid kaks sellist, mis on mind muretsema pannud. Üks oli prolaktiin, mis oli 900 ringis. Selle tarbeks määras arst mulle Bromokriptini pool tabletti päevas. Ütles ka, et väga hull näit pole, aga parem võtame veidi alla.

Teine asi, mille kohta olen palju lugema sattunud ja siin samaski kliinik.ee on mitu teemat, on kilpnäärme näit. Minu TSH oli 2,2. Vaba türoksiin oli 15 (norm 12-22), türeoglobuliini vastased antikehad olid alla 10 (referents alla 115). T3 vist ei mõõdetud, igatahes seda ma tulemustes ei näe. Kõik oleks nagu OK ja mahuks referetnsi. Seega arst seda teemat minuga ei puudutanudki.

Ütlen ära ka selle, et mul pole ühtki alatalitusele viitavat nähtust kunagi olnud, päevad on regulaarsed, ovulatsioonid toimuvad. Põhjus IVF-iks on 100% mehes ja tema kunagises munanditraumas. Seega pole minul kunagi endokrinoloogile asja olnud.

Ühelt poolt oleks see TSH 2,2 justkui OK, aga olen leidnud mitu teemat, kus öeldakse, et pigem võiks IVF-iks olla näit 1 ligidal. Ja samuti olen leidnud mitu teemat, kui öeldakse, et prolaktiin võib olla kõrge kilpnäärme tõttu. Ja mul ta on ju kõrge!

Eriti muretsema paneb see, et igal pool kirjutatakse, et rasestumiseks on kuni 2,5 normaalne, aga et rasedana kipub see näit veelgi kasvama ja siis võib lootele ohtlik olla. Isegi ajukahjustust tekitada.
Samas, kui arst minul selle näiduga probleemi ei näe, siis ei hakka ta ju niikuinii rasedana vaatama, kas see tõuseb? Või kui pole põhjust olnud diagnoosida kilpnäärme alatalitust, siis ei ole ka põhjust arvata, et see rasedusele võiks halvasti mõjuda (kui rasestumine õnnestub)? Kas see peaks olema alarmeeriv, et prolaktiin on kõrge ja kas selleks peaks kahtlustama TSH-d ja kilpnääret?

Arst ütleb, et mu kilpnäärme näidud on OK. Loomulik oleks ju usaldada teda ja tobe oleks hakata vaidlema teemast mitte teades, aga need loetud lood hirmutasid mu väga ära. Kui kiirelt see TSH rasedana tõusma võib hakata ja katkemist või väärarenguid põhjustada? Kas siis, kui rasestun ja umbes 8. nädalal ämmaemanda juurde satun, oleks hilja seda proovi korrata paluda? Või äkki enne seda juba ohustab katkemine?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Siin ere näide, miks foorumites kolamine on kahjulik! Pikk rida täiesti mõttetuid muresid. Teie prolaktiin on kõrge stressist, ei millestki muust (tegelikult ka!).
Teie kilpnäärme näitajad on KORRAS. Ja pole mingit mõtet arutada, kas parem oleks veidi lähemal normi alumisele piirile või mitte. TSH vahemik 1-2,5 mIU/l on rasestumiseks ideaalne ja Teie TSH on 2,2 mmol/l. Halleluuja!
TSH ei hakka normaalse kilpnäärme talitluse puhul raseduse ajal tõusma, pigem veidi langema. Kui IVF õnnestub ja rasestute, tehakse kordusanalüüs esimese trimestri jooksul ja sellest piisab. Miks peaks Teie terve kilpnääre järsku raseduse ajal kuidagi haiguslikult käituma? Kui üldse midagi karta, siis seda, et IVF lihtsalt ei õnnestu (õnnestumise protsent on ka terve naise puhul kaugelt madalam kui 100).
Tervitades ja jõudu soovides,
dr. Anu Ambos.