Graves tõve kilpnäärme ületalitluse ravimid 22.01.18 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Mul on tekkinud mõned küsimused seoses kilpnäärme probleemiga.
1.Mis vahe on kilpnäärme ületalitluse ravimitel Thyrozolil (methimazole) ja Tiotilil (propüültiouratsiil) ? Mille järgi arst neid välja kirjutab?
2.Kas Thyrozoli pealt võib päeva pealt Tiotili peale üle minna?
3.Mis on normaalsed kilpnäärme hormooni näitajad (millal enam ravi ei vaja) kui on tegemist kroonilise Graves'i tõvega?
4.Tulenevalt sellest sooviks teada kui hormooni näitajad on normis siis kas ravimeid peab ikka võtma profülaktika mõttes edasi mingi aeg?
Aitähh

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Siin siis vastused:
1. Olulist vahet pole. Tiotiili soovitatakse rasedatele ja rinnaga toitvatele emadele, kuna see läbib halvemini bioloogilisi barjääre.
2. Thyrozoli pealt võib päeva pealt üle minna tiotiilile.
3. Hormoonid peaksid olema ravi lõpetamiseks normväärtustel (nii TSH, kui ka FT4), siiski võib haiguse varasem kulg, silmakahjustuse olemasolu ja mõned teised tegurid ravi kas pikendada või lühendada
4. Minimaalne ravikuuri pikkus on 6 kuud, soovitatakse pigem pikemat 9-12 kuulist kuuri. Kui kuur liialt ruttu lõpetada, tuleb ületalitlus kiiresti tagasi. Seega peaks ravimeid väikeses annuses võtma veel ka korras hormoonide puhul, kuni vähemalt 6 kuud täis saab. Iga haigusjuht on siiski erinev ja raviarstil on võimalus teha parim otsus oma kogemustele ja konkreetse patsiendi haigusloo andmetele toetudes.
Tervitades,
dr. Anu Ambos