Menstruatsioonitsükkel 21.03.17 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere! Aastaid on olnud oligomenorrhea, kuid 9 kuud tagasi jäi tsükkel ära. KMI oli sel ajal 18, tegin palju trenni jooksmine jm). KMI kõigubki aastaid 18-20 vahel. 2 kuud tagasi suurendasin toidukoguseid ja KMI suurenes 20,6ni, ka vähendasin trenne. MRI, kilpnäärme- ja neerunäitajad ning kõik muud hormoonid on korras, välja arvatud madalad LH 3.1 IU/L, FSH 6.9 U/L, östradiool alla 18pmol/L. Raviks määrati Divigel 1mg 3 kuud. Lugesin, et ravi on tavaliselt kombineeritud (östrogeen tsükli esimesel poolel, siis lisatakse progesteroon) ja, et emakaga naistele ei tohi anda östrogeeni ilma progesteroonita, kuna see suurendab emakavähi, rinnavähi riski. Ma ei soovi pikaaegset HRT raviskeemi (nt Femoston Combi), kuna soovin säilitada võimaluse rasestuda. Kas Clomiphene võib tsükli tekitamiseks kasutada, kuigi eesmärk pole rasestuda? Kas ravi kombineeritud pilliga (mis tekitab verejooksu) on väiksema riskiga kui östrogeeniravi? Lisaks küsiksin kui ravi hetkel üldse mitte teha, kas tuleb füüsilisest koormusest täielikult loobuda, kuna muidu ei pruugi tsükkel spontaanselt taastuda?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kui tõepoolest soovite veel rasestuda, peaks see olema kindel lähiaastate projekt, mille heaks peaksite Te oma vanust ja probleeme arvestades koos günekoloogiga süsteemaatiliselt tööd tegema. Teile tehtud uuringute põhjal ei saa ma öelda, milline on prognoos rasestumisvõimekuse osas. Selles osas tuleb teha lisauuringuid. Tehtud analüüside alusel tundub välistatud olevat primaarne ovariaalne puudulikkkus ehk teisisõnu tavapärane menopaus. Östradiooli vaeguse põhjus tundub olevat "tsentraalne" s.t. hüpofüüsist tulenev ja madal kehamass ning ületreening nii just mõjuvadki. Praegu on Teile asenduseks määratud puhas östrogeen lootuses, et tsükkel selle foonil ise käivitub. Lühiajaliselt võib seda katsetada. Hormoonasendusravi preparaadid üldiselt rasestumisvõimekust ei kaota, hormoonisisaldus on seal väike ja ovaariumide talitlust nad ei pärsi - seda teevad ikka kontratseptiivid. Füüsilisest koormusest ei pea tsükli taastumiseks täielikult loobuma, paar korda nädalas mõõdukalt aeroobset trenni teha võib ikka. Toidu kaloraaz peab olema normaalne - 2500 kcal päevas ja nii süsivesikuid kui rasvu peab seal sisalduma piisavalt. Kui olete vegan, tuleks siiski piima- ja kalatooteid süüa. Igal juhul soovitan oma günekoloogiga tihedat sidet hoida ja koostööd teha.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.