Kilpnäärme alatalitlus / TSH näitaja 01.04.21 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Seoses mõnda aega kestnud väsimuse ja kurnatusega pöördusin perearstile, et teha vereanalüüs 29.03.21. Kahtlustasin, et ehk on mõne vitamiini puudus tekkinud. Vastusest selgus, et kilpnäärme näitaja on TSH 51,6. Tundub, et ka rauda on vähe. Analüüsi vastusest sain pereõelt põgusalt infot. Läbi e-nõustamise endokrinoloogi poolt määrati koheselt ka L-tyroxini 100mg. Lisaks soovitati rauda ja kaltsiumi sisaldavaid tablette juurde tarbida. Rohkem infot ei antud ning perearstiga ei saanud kordagi jutule. Vereanalüüsi osas leidsin ise infot patsiendiportaalis (pilt manusega kaasas). Varasemalt pole kunagi olnud kilpnäärmeha probleeme, 2019 detsembris antud vereanalüüsiga oli TSH 2,58.
Arvestades niivõrd hüppelist muutust jäin ise paljude küsimustega, millega pole paraku kellegi poole pöörduda.
Märgin ära, et ainus suurem muutus elus oli 2020 augustis, kui lõpetasin beebipillide võtmise sooviga rasestuda. (tarbisin 13 aastat järjest, sünnitanud ei ole). Siiani menstruatsioonitsükkel väga korrapäratu olnud. 2020 oktoobris andsin ka vereanalüüsi hormoonidele, kuid see oli olnud korras ( kilpnääret ei võetud). Ka günekoloogilisel läbivaatusel oli kõik korras.
31.03 pöördusin taas günekoloogi vastuvõtule kuna endiselt pole rasestunud ning tsükkel korrapäratu. Läbivaatusel tuvastati seekord tsüstid munasarjas (varasemalt pole kunagi olnud probleeme tsüstidega). Sain saatekirja ultraheli uuringule.
Lugesin erinevat informatsiooni nii kilpnäärme osas kui ka tsüstidega seoses ning tekkis kahtlus, kas ei või olla need kaks asja antud olukorras seotud. Paraku ei tehtud seekord uuesti hormonaalse tasakaalu vereproovi, kuna günekoloog viitas kohe, et esmalt tuleks kilpnääre korda saada. Keegi ei kommenteeri ka antud juhust ning kas võib olla seost kahel justkui erinevalt terviseprobleemil. Kui õigesti lugesin, siis östrogeen mängib rolli nii türoksiini hormooni tootmisel kilpnäärmes kui ka munasarja tsüstidega seost. Ega vist keegi saagi anda enne kindlat vastust, aga siiski sooviks kuulda professionaali arvamust. Et kilpnäärme näitaja selliselt lakke hüppas esimest korda elus ning samaaegselt tekkisid vähem kui 6 kuu jooksul tsüstid munasarjades. Ning kas pigem mõjutas kilpnääre olukorda või naissugu hormoonide tase peale beebipillde lõpetamist.
Loomulikult ootan oma suunatud vaagna ultraheli ning endokrinoloogi vastuvõttu, kuid seniks oleksin tänulik iga arvamuse/informatsiooni eest.

Lugupidamisega

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Suure tõenäosusega on kilpnäärme alatalitluse põhjuseks krooniline autoimmuunne türeoidiit - lõplikult selgitab selle välja endokrinoloog. Beebipillidel või nende ärajätmisel siin rolli ei ole. Kilpnäärme alatalitlus võib põhjustada nii aneemiat (verevaegust) kui tsüklihäireid. Ja günekoloogil on õigus - kilpnäärme hormoonid tuleb kõigepealt korda saada, siis selgub, kas peab veel kuidagi tsüklit järele aitama või mitte. Munasarja tsüstide osas jään vastuse võlgu - kilpnäärme alatalitlus, mis tekitab tsüklihäire, võib siin kaudselt soodustavat mõju omada. Jätkake L-türoksiini 100 mcg päevas. Endokrinoloog teeb vastuvõtul kordusanalüüsid ja timmib L-türoksiini annuse Teile sobivaks.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.