Vasakus neerupealises sõlmeline muutus - adenoom? 08.04.16 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere,

Suunati tuumori saatediagnoosiga KT uuringule, mille tulemusena leiti munasarjas demoidtsüst, mis võeti lähemalt uurimise alla (ning hiljem teostati ka operatsioon), kuid muu hulgas leiti ka "vasaku neerupealise mediaalses sääres 2,1 x 2,4 cm aktiivselt kontrasteeruv sõlm - adenoom?". Sai käidud endokrinoloogi vastuvõtul, kuhu perearst oli suunanud ning saatekirjale oli märgitud, et vajalik uurida Conni ning Cushingi sündroomi suhtes. Endokrinoloog ütles vastuvõtul, et ta teostab uuringud, mis on saatekirjal märgitud ning tehti üksnes vereanalüüsid ja uuriti kilpnääret. Nüüd hiljem tekkis küsimus, et kas neerupealise adenoomi osas tehti ikka kõik vajalikud uuringud? Vastuseks oli endokrinoloogil märgitud, et Conni ja Cushingi sündroom välistatud. Kuna paraku vastuvõtul ei osanud koheselt arstilt seda küsida ja neerupealise teemal sai vaid nii põgusalt korraks räägitud (näidatud KT tulemuste paberit), siis minu küsimus oleks, et milliseid uuringuid tavapäraselt neerupealise adenoomi leiu korral teostatakse ja kas on vajalik pöörduda endokrinoloogi vastuvõtule uuesti? Või on hetkel siiski selge, et neerupealise adenoomi osas on kõik vajalik tehtud?

Lugupidamisega

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kaldun tõepoolest arvama, et tehtud analüüsidest Conni ja Cushingi sündroomi välistamiseks piisab. Conni sündroomi e. primarse hüperaldosteronismi puhul oleks reniini (REN) väärtus suprimeeritud, see on aga vastupidi normist hoopis kõrgem. Cushingi sündroomi korral oleks adrenokortikotroopne hormoon (AKTH) mõõdetamatuks suprimeeritud, Teil on see aga täiesti mõõdetav. Seega jah, arvan, et Teie vasaku neerupealise adenoom on pigem hormonaalselt inaktiivne (ei tooda mingit hormooni). Kuna sõlme mõõdud on suhteliselt tagasihoidlikud ja lõikusraviks põhjust ei anna, jääte jälgimisele ja 1 aasta möödudes tuleks teha korduv kompuuteruuring sõlme kasvudünaamika hindamiseks.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.