neerupealse feokromotsütoom 24.04.06 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere

Olen ennast juba 4 aastat halvasti tundnud, hooti, ilma igasuguse põhjuseta vererõhk tõuseb ning pulss tõuseb kiiresti 120 ringi. Lisaks veel kohutav väsimus ning käed ja jalad lähevad päeva lõpuks paiste. Perearst on väga tore ning kõikvõimalikke uuringuid määranud, kompuuteruuringu kokkuvõttel on kirjas: neerupealse adenoom 7mm, paraaortaalruumis normist suuremal hulgal 7-10 mm l/sõlmi. Kuna leiti ka maksakahjustus olin uuringutel haiglas ning sain saatekirja endokrinoloogile - feokromotsütoomi kahtlusega. Kuna lähen arstile alles 1,5 kuu pärast ning ei leidnud ka internetist midagi neerupealsete kohta olen natuke mures. Kas saaksite mulle paari lausega selgitada, kas on karta midagi tõsist või muretsemiseks pole põhjust.
Ette tänades,
Katrin

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kõige tõenäolisem on, et väike tuumor Teie neerupealises on healoomuline ja hormonaalselt mitteaktiivne adenoom. Sellisel juhul ei ole sellel väikesel tuumoril mingit seost Teie halva enesetundega ja ravi Te ei vaja. Võimalik, et mõne aja möödudes tehakse korduv kompuuteruuring adenoomi suuruse dünaamiliseks hindamiseks (kas kasvab või mitte?).
Siiski, kuna esineb nn hoosümptomaatika, tuleb teha uuringud feokromotsütoomi välistamiseks. Feokromotsütoom on enamasti healoomuline neerupealise säsist lähtuv ja katehhoolamiine (adrenaliini, noradrenaliini) tootev kasvaja. Tavaliselt on sümptomeid andvad feokromotsütoomid küll suuremad ja kompuuteruuringul identifitseeritavad. Tõenäoliselt korraldab endokrinoloog Teile ööpäevase uriini kogumise, sest just ööpäevasest uriinis määratakse katehhoolamiinide metaboliite, mille sisaldus feokromotsütoomi puhul on tõusnud. Võimalik on ka spetsiaalne stsintigraafia (MIBG),et tuumorit nähtavaks muuta. Kui feokromotsütoomi diagnoos peaks kinnituma, ootab ees operatiivne ravi.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.