Tasakaalust väljas hormoonid ? 20.04.15 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere,

Lõpetasin 2014. aasta jaanuaris rasestumisvastaste ravimite võtmise, tarvitasin erinevaid vahendeid (tabletid, nuvaring) kokku umbes 8 aastat.
Mul on alati olnud pigem õhukesed juuksed, kuid peale rasestumisvahendite võtmise lõpetamist on neid hakanud meeletult palju välja langema/ katkema ning tänaseks on minu juuksed jäänud silmnähtavalt veelgi hõredamaks. Trihholoogi sõnul on peanahk korras ning tema hinnangul on juuksed hõrenenud ühtlaset üle terve pea (mitte ainult pealaelt vmt).
Perearst tegi vereanalüüsi, vitamiinidest oli D-vitamiini vähe võitu, mis peale hakkasin pärleid võtma, kilpnäärme näitajad olid korras, bilirubiin oli kõrge, kuid selgus et see on mul loomupärane. Trihholoogi soovitusel pöördusin ka naistearsti poole, et kontrollida hormoone, kuid tema väitis, et nemad selliseid teste ei tee ning et tema ei näe selleks ka põhjust, sest tema hinnangul on juuste väljalangemine 8 aastase rasestumisvahendite kasutamise tulemus (neid võib väidetavalt võtta ainult 3-5 aastat järjest).
Olen nüüd üritanud nii väispidiste kui seesmiste vahenditega juukseid turgutada ning vahepeal tundus, et väljalangemine on pidurdunud ning uusi juukseid tuleb ka usinalt, aga nüüd nädal-paar on hakanud neid jälle palju välja tulema.
Kas mul oleks põhjust oma murega endokrinoloogi poole pöörduda, et kontrollida hormoone ?

Suured tänud nõuande eest!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Endokrinoloogilist põhjust juuste väljalangemiseks esineb harva - peamiselt kilpnäärme alatalitlus, mõnikord ka neerupealiste talitlushäired. Sel juhul ei ole aga juuste hõrenemine kaugeltki ainus ja peamine vaevus, vaid üks vähemtähtsatest. Kilpnäärme alatalitluse korral on põhivaevuseks tavaliselt tursed, külmakartus, kõhukinnisus, kaalutõus, naha kuivus jne. Neerupealiste talitlushäire korral kas nahavärvi pronksjaks muutumine, kaalu- ja vererõhu langus, võitmatu soolaseisu (alatalitlus) või nahaalused verevalumid ja laiad punetavad striiad, kehatüve rasvladestus, vererõhu ja veresuhkru tõus (ületalitlus). Igaks juhuks võiks ehk kilpnäärme talitlust siiski kontrollida, kuid seda saab vereproovi abil teha ka perearst.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.