1astme diabeet ja lchf dieet 13.01.15 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Olen 29 aastane naine ja põen 1 astme diabeeti. Peale lapse sündi kehakaal tõusis 35 kg. Sooviksin teada, kas esimese tüübi diabeedik võib pidada lchf dieeti, mis sisaldab 10g süsivesikuid ja palju rasva päevas. Menüüsse kuulub: liha, kala, muna ja maapeal kasvavad köögiviljad ja rasvad ( oliiviõli, kookosras ja või).Minu ema on lchf dieedi abil kaotanud 25 kg. Sooviksin ka ise proovida, kuid ei tea, kas see minule on lubatud. Raamatus "toitumisrevulutsioon" on sellest palju juttu, et kolesterooli ei tasu karta jne. Mis meelt olete teie, on see kasulik või minule pigem keelatud?

Tervitades,

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Nii nagu Soome arstki, ei tea ka mina sellisest dieedist midagi. Kui väidate, et selle dieediga on päevases menüüs ainult 10g süsivesikuid, siis on selge, et 1. tüüpi diabeetik lõpetab seda rakendades varem või hiljem ketoatsidoosis. Süsivesikutega peab diabeetik katma vähemalt 50% oma ööpäevasest energiavajadusest, iseasi, et ei ole soovitav süüa nn. kiiresti imenduvaid süsivesikuid. Sellele on üles ehitatud põhimõtteliselt ka insuliinravi. Kui süsivesikuid napib, hakkab organism lammutama rasvu ja valke, et saada sealt energiat. Sellise lammutuse kõrvalsaaduseks on aga ketoonid ja kuna diabeetiku organism on ketogeneesile oluliselt vastuvõtlikum päris mitmel põhjusel (näiteks insuliini/glükagooni vahekorra muutuse tõttu), on ketoatsidoos siin kerge tulema. Lisaks ei oska keegi ennustada, milliseid muutusi insuliinravis selline dieet võiks kaasa tuua (tõenäoliselt on insuliini annust vähemalt alguses vaja vähendada).
Kuna olete hiljuti saanud õnnelikult emaks, ei soovita ma Teil praegu küll oma kehaga taolisi eksperimente ette võtta. Pigem kannatust tuleks varuda, mõnusat trenni teha ja mõistlikku dieeti pidada. Kui sünnitusest aasta möödas, tsükkel taastunud ja rinnaga enam ei toida, hakkavad ka lisandunud kilod tasapisi kaduma.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.