diabeet ja vererõhk 28.06.04 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Küsimus selline: kas diabeet ja vererõhk võivad omavahel kuidagi seotud olla? Olen 26 a, ülekaaluline, teist kuud diabeedi diagnoosiga naisterahvas. Kuna mul oli halb, mõõtsin vererõhku ja see oli 74/103, isegi 70/97. Suhkrunäite ei tea, kuna pole kodus glükomeetrit. Kas glükomeeter peab kindlasti olema?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
2. tüüpi iabeet esineb sageli koos kõrgvererõhutõvega ja selles mõttes on nad seotud küll. Teie probleemiks tundub olevat hoopis madal vererõhk. Kas olete 1. või 2. tüüpi diabeetik? Kas süstite insuliini? Kui süstite, peab glükomeeter kindlasti olema (seda saab endokrinoloogi juurest sel juhul tasuta). Kui enesetunne on halb, võib 1. tüüpi diabeetikul selle põhjuseks olla liigmadal veresuhkur, vererõhk on sel juhul tavaliselt normis, kuid võib olla ka langenud. Seega tuleb halva enesetunde korral kindlasti suhkrut mõõta. Kui suhkur on madal, taastab süsivesikuterikka toidu söömine kiiresti hea enesetunde.
Kui olete 2. tüüpi diabeetik ja dieet- või tablettravil, on liigmadal veresuhkur vähemtõenäoline ja glükomeetri omamine pigem soovituslik. Sel juhul tuleb see osta apteegist täishinnaga.
Pidage igal juhul nõu oma raviarstiga ja järgige tema soovitusi. Olete alles algaja diabeetik ja ei peagi kohe kõike teadma.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.