Metaboolne sündroom 02.05.14 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 20-aastane tütarlaps, 165 cm pikk, 85 kg raske. Hommikune veresuhkur paastuplasmas on 5,7 mmoli ning kolesterool on 5,2 mmoli. Kahtlustan, et mul võib olla metaboolne südroom, kuna kõik märgid viitavad sellele (va vererõhk, see on korras).

Kas metaboolne sündroom on ravitav? Kui võtan kaalust alla, siis kaob ka metaboolne sündroom? Samuti huvitab mind, kas kaalulangusega normaliseeeuvad ka veresuhkru ning kolesterooli näitajad (hetkel on need vist normi piires, ent siiski ülemise piiri lähedal). Kuivõrd minu seisundis on puhtalt kaalulanguse ning elustiili muutusega võimalik organism korda saada, mis paistab hetkel häirunud olevat veresuhkru ja kolesterooli ning ainevahetuse näol. Kas peab tingimata ka ravimeid hakkama tarvitama või ei paista asjad veel väga hullud olevat?

Suur suur tänu vastamast!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Tõepoolest on Teil eeldused metaboolse sündroomi kujunemiseks olemas. Suure tõenäosusega soodustab seda pärilik eelsoodumus, kuid ka keskkonnategurid on olulised. Arvestades Teie noorust ja biokeemiliste näitajate minimaalset tõusu, ei soovitaks Teile esialgu mingeid ravimeid, vaid just tervislikku eluviisi - tervislikku toitu ja rohket liikumist. Kaalulangus 10kg aasta jooksul on kindlasti täiesti jõukohane. Sellega paraneb kindlasti veresuhkru näit ja enesetunne. Kolesterooli osas on olulisem loomsete rasvade tarbimise vähendamine. Kujundage endale tervislikust eluviisist harjumus. Just Teie olete üks nendest, kes sellest edaspidise elu jooksul kõige enam võidab!
Tervitades,
dr. Anu Ambos.