Laps ei kasva 28.10.12 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere,
olen mures oma 10aastase tütre pärast. Tundub, et ta ei kasva piisavalt. Hetkel 133,5 cm, viimase aasta jooksul kasvanud maks. 5 cm. Ta on alati omaealiste seas olnud kõige väiksem, nii lasteaias kui praegu koolis. Sündides oli küll täiesti keskmine 3700 g/51 cm. Meie abikaasaga oleme pigem keskmisest pikemad (170 ja 183 cm), noorem laps ka pigem eakaaslastest veidi pikem. Kaalub hetkel ca 30 kg.
Käisime hiljuti hambaarsti juures ja arst pööras tähelepanu, et vahetunud ainult 8 hammast, selles eas peaks aga juba rohkem jäävhambaid olema.
Lisaks on ta füüsiliselt võimekuselt eakaaslastest nõrgem, põhiline probleem jooksmisega. Muidu on olnud enam-vähem terve laps, probleeme on aeg ajalt olnud mandlitega. Perearst kahjuks mind tõsiselt ei võta, arvab, et lihtsalt väiksemat kasvu laps. Minul on see mure aga ikkagi juba pikemat aega alateadvuses, lisaks laps samuti aeg -ajalt kurb, kui teda vanusest palju nooremaks ja "titaks" peetakse. Kas soovitaksite pöörduda endokrinoloogi vastuvõtule ja kuidas võimalik eriarsti vastuvõtule pääseda, kui perearst põhjust saatekirja kirjutada ei näe?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
133,5cm jääb 10-aastase tütarlapse jaoks veel nn. kasvukoridori, kuigi keskmisest madalamale, 30kg samuti. Seega ei pruugi tegemist olla haigusliku lühikasvulisusega. Mahajäämus hammaste vahetumises on ehk veidi tõsisem signaal.
Soovitan tõepoolest ära käia lasteendokrinoloogi või kasvõi lihtsalt lastearsti vastuvõtul. Kui perearst saatekirja ei anna, saab minuteada pöörduda ka ilma, kuid tasuda tuleb visiiditasu. Lastearstidel on olemas ka eravastuvõtud.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.