L-Thyroxini vajadus 25.02.17 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere.
Oktoobris 2016 tehti ultraheli ja seal on leitud sõlmed (väikesed nagu ütles arst). T4 ja T3 oli normi piires, TSH oli 6 mIU/l, anti-TPO näit 660. Jaanuaris 2017 tegin uuesti analüüsid, kus T¤ ja T3 on normi piires, TSH on 4.2 mIU/l. Endokrinoloog soovitas võtta 25 mg L-Thiroxini ja 3 kuu pärast teha veel kord vereanalüüsi.
Mina kardan neid tablette võtta, sest lugesin selle kõrvaltoimetest. Kas on tõesti suur vajadus tablette võtta või veel on vaja täpsustavaid analüüse teha?
Kaebusi mul ei ole. Need näitajad selgusid, kui ma tegin analüüse ja uuringuid seoses rindade mastopatiaga.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Teil on krooniline autoimmuunne türeoidiit ja seetõttu on tõusnud ka TSH näit. TSH 4,2 mIU/l on tegelikult normi ülemisel piiril ja kui FT4 ja FT3 on normis, ei ole tegelikult veel tegemist alatalitlusega ja mingeid vaevusi Teil ei esine. L-türoksiini soovitatakse selliste näitajate korral noortele naistele viljakuse kindlustamiseks, sest juba vähene TSH tõus võib mõnel naisel viljakust vähendada. Kui Te praegu rasestuda ei soovi ja kasutate rasestumisvastaseid vahendeid, võite praeguste näitude juures L-türoksiinist loobuda ja lihtsalt jälgimisele jääda - TSH on soovitav määrata vähemalt kord aastas. Kui TSH tulevikus tõuseb, on asendusravi L-türoksiiniga siiski tõenäoliselt vajalik.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.