Ülekaal 20.06.11 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere jälle. Sain siis nüüd ka testid tehtud, mitte perearsti poolt aga tema õde võttis selle teema käsile. Tegi vereanalüüsid ja nüüdseks ka sain teada, et kõik analüüsid on korras. Edasi aga ei osata enam minuga midagi teha. Ka toitumine vaadati üle ja kiideti heaks (muudeti ka mõned kohad ära). Aga siiski, kaal on nüüd hetkel mingi kuu aega seisnud, kui mitte rohkem. Ei lähe alla ega üles. Kaal siis hetkel 107, pikkus 176 ja KMI 35

RbC 3.91 MCH 30 WBC 5.6
HCT 33.1 MCHC 360
MCV 84 PLT 192
HGB 119
HbA1c 5,8
HbA1c 39,9
Alaniini aminotransferaas 22
Aspartaadi aminotransferaas 18
Aluseline fosfaar 78
Gamma-glutamüüli transferaas 15
Kreatiniin 85
Kolesterool 3,59
HDL kolesterool 1,00
LDL kolesterool 2,41
Triglütseriidid 0,95
Kaalium 4.1
Kaltsium 2,19
Valk 72,7
eGFR (MDRD) 68.12
TSH 1.230
FT4 11.47
FT3 5.33
TPO-Ak 46.3
Kortisool 263
AKTH 4.35

Panin ka analüüsivastused. Siiski ega rohkem minuga midagi ei tehtud. Öeldi, et ei teata mis mul viga on. Anti analüüsi vastused mulle kätte ja soovitati ise edasi otsida. Ehk siis mida ma tegema peaks nüüd siis? Lihtsalt nii istuma jääma?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere jälle!
Teie analüüsid on tõepoolest kõik korras (kaal ja KMI välja arvatud). Endokriinhaigus on välistatud. Tõenäoliselt on haiguse nimeks rasvtõbi s.t. haiglaslik rasvumine. Põhjusteks kombinatsioon pärilikest teguritest, ebaõigest toitumisest ja mugavast eluviisist. Sellel haigusel efektiivne ravi puudub, leevendust annab elukestev süstemaatiline tegelemine (füüsiline koormus + õige toitumine), rasketel juhtudel bariaatriline operatsioon (nn. maovähendamislõikus). Istuma jäädes läheb asi ainult hullemaks. Toimetama peate ikka ise, keegi teine seda Teie eest teha ei saa. Kahjuks pole ma treener, dietoloog ega rasvumisspetsialist, seega pole ma pädev Teile soovitusi jagama. Võiksite pöörduda näiteks Eesti Diabeedikeskuse kaalukabinetti aadressil Tallinn, Sütiste 17.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.