Kasvu probleem 04.06.11 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tervist.

Sooviksin küsida, et olen 171 cm noormees, kaal ligikaudu 74-75kg, miskipärast pole aga kasv üldse lisandunud, alates 14. aastasest peale on kasv peaaegu seisma jäänud ning lisandudnud pole peaaegu midagi. Lisaks olen igapäevaselt pidevalt väsinud ja energiast jääb nagu alati puudu. Et kas on midagi, mis võiks aidata kasvu lisada või peaks tegema hormonaalse tasakaalu testi, et äkki on testosterooni tase liialt vähene? Ning siis küsiks, et mis võib olla põhjuseks, et kõhu juures 10cm roiete lõpust sealt n-ö kolmnurgast üleval on tekkinud nagu kont või mingisugune mühk, mis aga päikest võttes valutama hakkab, see on alles umbes aasta tagasi tekkinud ja täiesti suvalise koha pealt, ise ei oska arvata ka miks.
(Sealjuures löövad vahel harva kõhtu selline tunne nagu keegi võtaks soolikatest kinni ja keeraks näpitsatega, selline veider ja hirmu tekitav tunne, olete sarnaste probleemidega juhtumitest kuulnud, millest see tingitud olla võib ning üldse kas see kuulub endokrinoloogiliste häirete alla?)
Ja siis veel on rindkere piirkonnas rasvkude, et kas tegu võib olla günekomastiaga ning et kas minu eas on veel võimalik kudede paiknemist vms muuta vms.?
Ning lisaks küsiksin sugunäärmete kohta, et kas ühes munandis esinev n.ö veenilaiend on normaalne, et need näärmed mis munandist väljuvad on ühes munandis laiemad kui teises nagu on vahe zelatiinil kuiva või paisununa?
Vabandan, et ei oska teaduslike termineid väga kasutada, aga igatahes sooviks väga oma küsimustele vastuseid.

Tänud aruka informatsiooni eest

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kasvuprobleemi osas saan öelda vähe lohutavat. Teie vanuses on toruluude kasvutsoonid suure tõenäosusega luustunud ja pikkuskasvu suurendada pole enam kuidagi võimalik.
Kõigi ülejäänud muredega soovitan esmalt pöörduda perearsti poole. Teie kõhu juures olevat "mühku" või "munanditest väljuvaid näärmeid" nägemata ei saa probleemi olemuse kohta mingeid oletusi teha. Võimalik, et perearst suunab Teid edasisteks uuringuteks gastroenteroloogi (mao-soolehaiguste eriarsti) ja uroloogi (kuse-suguelundite haiguste eriarsti) juurde.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.