Kilpnäärmes sõlmed ja tsüstid 14.10.10 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Väga vabandan, et tülitan, aga kuna erialaarsti juurde on järjekord 2 kuud, siis teadmatus teeb muret.
Tehti kilpnäärme uh ja loen uuringu lehelt välja, et paremas sagaras on 2 mikrotsüsti 0,2 ja 0,24 cm. Vasemas sagaras 2 sõlmelise struuma sõlme, keskosas 2,7, 1,8 cm ja distaalsemal lateraalsemal 2,6, 2,2 cm, ulatub ka retrosternaalsele.
Tegin oma järelduse, et asi on hull, kui uh arst küsis minult, kas mul on ka vasak kehapool nõrgem. Kas minu mure on põhjendatud ja operatsioon on kindlasti vajalik ning kui nt. need sõlmed ja tsüstid eemaldatakse, kas need ei tule tagasi või pole see välistatud?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Paanikaks pole põhjust. Tsüstid paremas sagaras kliinilist tähendust ei oma. Imestan, et radioloog on üldse aega ja vaeva pühendanud 2mm ja 2,4mm vedelikukogumiku kirjeldamisele ja mõõtmisele. Selline leid on kilpnäärmes täiesti taveline ja normipärane.
Teine on lugu sõlmedega vasakus sagaras. Sõlmed ei ole suured ega nõua tingimata eemaldamist, kui tegemist on healoomuliste kasvajatega. Pahaloomulisuse välistamiseks tuleb teha punktsioonbiopsia. Sõlmelised muutused kilpnäärmes esinevad sageli. Õnneks on aga kilpnäärmevähk suhteliselt harvaesinev haigus.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.