Minu kasv 12.02.10 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Selline küsimus, et ma olen liiga väike. Olen poiss, 14 ja kaalun 47kg. Olen kogu elu olnud väikest kasvu, kasvanud ligikaudu 5 cm aastas. Puberteet on alanud üle aasta tagasi. Isa on 185cm ja ema 156, onu on 184 ja isapoolne vanaisa on 180 ja emapoolne ligikaudu 170. Jälgides tabelit olen ma alla keskmise. Toitun korralikult, teen sporti. Isa ütles, et tema hakkas kasvama alles 15- aastaselt korralikult. Kas oleks mõttekas pöörduda perearsti poole? Olen kindluse mõtteks vitamiine söönud, mis sisaldavad B2.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kahtlemata on pikkuskasv seotud pärilikkusega ja Teie ema on kasvult üsna lühike. Võimalik, et ema peres on ka lühikasvulisi mehi (ka emapoolne vanaisa pole kuigi pikk).
Kahjuks ei leidnud Teie kirjast Teie kasvu, et seda kasvukõveraga võrrelda. Poistel tuleb kasvuspurt erinevalt tütarlastest puberteedi keskel mitte alguses ja nii on tõenäoliselt tõsi ka see, et hakkate lähiaastatel kiiremini kasvama. Samas soovitaksin siiski oma murest perearstile rääkida. Arst oskab hinnata Teie kasvu koos ealise ja sugulise arenguga ja kui peaks ilmnema mingeid ebakõlasid, suunab Teid lasteendokrinoloogi vastuvõtule.
Tervitades,
Anu Ambos.