Hüpotalamuse häired? 11.01.10 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Perearst andis mulle saatekirja kilpnäärmeuuringute jaoks, kirjutades saatelehele kilpnäärme suurenemise, väikse treemori kätes ning rahutuse. Arsti juurde minnes kurtsin tugevat nõrkust ja väikest palavikku. Praeguseks olen avastanud enda kehatemperatuuri pideva ja üsna suure kõikumise. Toas ringi rahmeldades tundsin peapööritust, kraadiklaas näitas 35,8. Neli minutit hiljem 36,4 ning veel kümme hiljem 37,2. Samuti on vererõhk kõikuv, liiga madalast normaalseni, kusjuures varem oli mul alati olnud see liiga madal (ligi 12aastasena lebades 80/40). Südamelöögid olevat perearsti sõnul puhtad ja tugevad, kuid ise oleme täheldanud "hüplevat" pulssi, st ebaühtlast pulsisagedust. Toitun ebaregulaarselt, hiljuti olin kolm päeva põhimõtteliselt söömata: tundsin kõhu tühjust, kuid süüa polnud mingit isu. Lisaks on magamisreþiim koolivaheaja tõttu paigast ära, kuid und vajan viimasel ajal vähemalt 11 tundi. Kas need tegurid võivad viidata hüpotalamuse talitluse häiretele ning kui ohtlik see haigus oleks, kui kiirelt oleks vaja otsida abi?

18a naine.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Teie kaebused ei viita hüpotaalamuse haigusele, hüpofüüsi haigusele ega ühelegi teisele endokriinhaigusele. Igaks juhuks võib kilpnääret kontrollida, kuid Teie kirja järgi otsustedes ongi perearst sellised uuringud kavandanud.
Pigem viitavad Teie vaevused kroonilise stressi psühhosomaatilistele ilmingutele või paanikahäirele.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.