Unisus ja mäluprobleemid 06.12.09 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Mul diagnoositi krooniline autoimmuunne türeoidiit. Üritasin internetist haiguse kohta infot ja materjali otsida. Leidsin paar artiklit kus mainitakse, et üheks sümptomiks/tagajärjeks võib olla nii unisus kui ka mäluprobleemid. Olen tähele pannud, et just viimase aasta või kahe jooksul on sellised probleemid tekkinud ja süvenenud. Esiteks on tekkinud pidev väsimusetunne ja isegi pärastlõunani magades nädalavahetusel ei teki puhanud olekut. Teiseks on probleeme ka üksikasjade ja detailide meenutamisega. Mäletan, et varasemalt oli mul väga hea mälu ja nt suvalise numbrikombinatsiooni või nime meeldejätmine ei olnud probleemiks. Nüüd aga üsna tihti unustan sellised faktid ära. Kuigi viimase 2 aasta sisse mahub ka uuele äärmiselt pingelisele töökohale siirdumine (kust varsti lahkun), mis kindlasti on ka mõju avaldanud, tunnene siiski, et see ei ole peamine põhjus.
* Kas kroonilise autoimmuunse türeoidiidiga võib kaasas käia unisus ja mäluprobleemid?
* Kas oleks kuidagi võimalik neid probleeme vähendada?
* Mis on kroonilise autoimmuunse türeoidiidi õige ingliskeelne nimetus? Äkki ma lugesin vale asja kohta infot?

M25

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Väsimustunne ja mäluhäired EI OLE kroonilise autoimmuunse türeoidiidi sümptomid. Väsimus ja mäluhäired on kilpnäärme ALATALITLUSE sümtomid. Krooniline autoimmuunne türeoidiit võib olla kilpnäärme alatalitluse põhjuseks, kuid õnneks kulgeb ta suurel enamusel patsientidest siiski kilpnäärme talitlushäireid põhjustamata. Kui Teie hormoonanalüüs on korras, ei ole kilpnääre Teie vaevuste põhjuseks ja mingit ravi Te ei vaja. Kui hormoonanalüüsi alusel on tegemist kilpnäärme alatalitlusega, vajate elukestvat asendusravi sünteetilise kilpnäärmehormooniga. Kroonilist autoimmuunset türeoidiiti välja ravida ei ole võimalik.
Krooniline autoimmuunne türeoidiit ingl. k. chronic autoimmune thyreoiditis (also Hashimoto thyreoiditis)
Tervitades,
dr. Anu Ambos.