Kasvuhormooni puudulikkus täiskasvanutel 13.10.08 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Olen 27 aastane noormees. Pärast rasket viiruslikku infektseioon 3 aastat tagasi (mis mõjutas ka peaaju) hakkas süvenema lihasnõrkus ja kaduma lihasmass. Asi on läinud selleni, et võin endale väga kergesti haiget teha kõikidest liigestest, kaasa arvatud selgroost, kui natuke liiga äkilisi liigutusi teen. Lihas tundub olevat väga nõrk ja kehvasti siduv. Sisehaigusliku poole pealt on kõik kontrollitud. Kas on võimalik, et sellist nähtu võib tekitada täiskasvanueas tekkinud kasvuhormooni tugev puudulikkus?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Teoreetiliselt võib kasvuhormooni puudulikkus lihasnõrkust ja atroofiat põhjustada, kuid mis võiks olla kasvuhormooni puudulikkuse põhjuseks? Viirusinfektsioon hüpofüüsi hormoone sekretsiooni ei mõjuta. Hüpofüüsi puudulikkuse võimalikud põhjused on kasvajad või peatraumad. Igaks juhuks võite loomulikult nii kasvuhormooni sisaldust kui ka suguhormoonide sisaldust (mis samuti mõjutab meestel lihasmassi ja jõudlust) kontrollida kasvõi eravastuvõtul. Seda tehakse ühekordse määramisega veeniverest. Siiski on kasvuhormooni puudulikkus Teie vaevuste põhjusena äärmiselt ebatõenäoline.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.