Kilpnäärme alatalituse ravimid 05.09.08 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Mul on autoimmuunne kilpnäärme alatalitus, 150 mcg L-Thyroxiniga on TSH ja FT4 pikka aega olnud normis, aga füüsiline jõuetus ja lihasevalud tasapisi süvenevad, samuti on lihased kuidagi pinges, eriti jalad. Enda arstile on veel tükk aega. Lugesin internetifoorumis, et kellelgi USA-s kadusid lihasevalud pärast seda, kui tal 100mcg T4 oli asendatud 75 mcg T4 + 2 x päevas 5 mcg T3. Paistab, et USA-s on olemas ka seguravimeid, kus on T4 ja T3 koos. Sain ka teada, et aktiivne hormoon on T3, ja et T4 muutmine T3-ks ei pruugi alati väga hästi õnnestuda. Ja et võib moodustuda hoopis "reverse T3", mis ei ole aktiivne. (Vabandan, et võhikuna niisugust "uurimistööd" teen, aga see on omamoodi köitev.)
Sooviksin teada Teie arvamust selle kohta. Samuti, kas Eestis peale L-Thyroxini on selliseid alatalituse ravimeid ka olemas, mis sisaldavad T3? Ja mida soovitaksite lihaste ergutamiseks ja väsimuse vähendamiseks minusugusele (N,45).

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Tavaliselt piisab asendusraviks T4 preparaadist, millest kudedes sünteesitakse piisavalt bioloogiliselt aktiivsemat T3. Organismi kõikides kudes on selleks olemas spetsiifilised ensüümid - dejodinaasid, mille aktiivsus sõltub konkreetse koe vajadustest ja energia tasakaalust. Autoimmuunne türeoidiit, mis põhjustas Teil kilpnäärme alatalitluse, ei kahjusta kudede dejodinaaside tegevust ja pole vahet, kas nad lammutavad T4, mis pärineb kilpnäärmest või suukaudu sissevõetavat L-türoksiini. Aeg-ajalt kontrollime me ka FT3 taset asendusravi foonil ja seda soovitaksin teha ka Teil. Kui väärtus on normis, pole vaevused seotud T3 puudusega.
Eestis on T3 preparaat tegelikult olemas, kuid seda kasutatakse kilpnäärmevähiga patsientide ravimisel. Eirilistel näidustustel saab ka mõni kilpnäärme alatalitlusega patsient T3 preparaati, kuid ravim on üsna kallis ja vajab iga kord eraldi tellimust konkreetsele patsiendile (soodustusega seda preparaati alatalitlusega patsientidele ei müüda). Väsimuse vähendamiseks ja lihaste ergutamiseks soovitan Teile nagu kõigile tervetelegi õhku, vett ja päikest, mõislikku trenni koos soojenduse ja lõdvestuste-venitustega, massaazi ja sauna.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.