hüperprolaktineemia 26.12.06 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tervist! Mul on pikk küsimus. Põhimõtteliselt tuleb pikalt selletada. Kaua aega ei tulnud menstruatsioon. Esimene juhtus kui olin vist 17. Siis ei olenud see ka korras. Kohe algusest ei olnud see korrapärane. Menstruatsioon juhtus üle 2-4 kuu, täiesti suvaliselt. 18 aastaselt hakkasin elama mehega. Seks iga päev. Läksin günekoloogi juurde küsimusega kuidas parem oleks hoiduda rasedusest. Kondoom ei ole parim asi. Arst soovitas tablette. Hakkasin neid siis sööma, oli öeldud et tablettid uued ja hormoone ei ole seal nii palju nagu teistes. Arst lubas et need reguleerivad ka menstruatsiooni tsükli. Nii juhtuski, et menstruatsiooni sain korda. Aga hakkasin märkima, et ei tunne ennast hästi. Tihti pea käis ringi ja koguaeg oli mingi nõrkus, bahetevahel kukkusin kokku või olin sellele lähemal. Algul sidusein seda kooliga. Sest minu ülikoolis õppimine niivõrd intensiivne, et mõnikord ei jõua magadagi, jäime kooli ka ööseks mõnikord. Siis aga mured kasvasid ja läksin günekoloogi juurde küsimusega, ega need tabletid ei saa põhjuseks olla. Siis tegime analüüsi ja ta saatis mind endokriniloogo juurde. Ütles, et prolaktiin liiga kõrge. Seda rohkem veel, et need tabletid olid ka prolaktiini alusel. Vist ka enem prolaktiin ei olnud mul korras, seda aga ei uurinud keegi.
Nii ma sattusin endokrinoloogi juurde. Seal algul tehtud vere analüüse, kontrollitud prolaktiin veel kord. Pidin tablette jooma - bromokreptin. Jõin. tegime veel analüüse, ei aidanud ta eriti midagi. Siis küsis kas kilpnäärmega oli probleeme. Kunagi lapsepõlves oli, siis ravisime ja saime korda. Ja arst ütles et silma järgi ei saaks aru et mul see probleem, aga analüüs näitas, et miski seal valesti. Siis hakkasin jooma ka selle vastase tableti. Tegin veel analüüse. kord näitas et ei aita. teine kord näitas ideaalse analüüsi, arst oli õnnnelik, mina muidugi kah, otsustasime jätkata. aga järgmine analüüs jälle näitas peaaegu algset seisu. Ühesõnaga ma joon igasuguseid tablette juba teist aastat, ja mind see ei aita.
Olen praegu sügaval depressioonil, kuna parralleelselt tekkis probleeme juurde. Hammastega probleeme- augud tekkisid nagu lilled kevadepõllul, siis võtsin kilosid juurde ja nahk...nahk on punane punnidest. Hammaste kohta viimati küsisin endokrinloogi käest, ega tabletid ei mõjuta: vastas et kilpnäärme tabletid mõjutavad kaltsiumi kaotamist. Suurepärane saada seda teada alles nüüd. Söön calcigrani. Paksus...ei tea millega põhjustatud. söön nagu alati, ei söö mingeid saiakesi ega fast fuudi. tean mida süüa, teen trenni. miski ei aita. punnidega läksin kosmetoloogi juurde. ütleb, et minu need tabletid võivad põhjuseks olla, võimelik et niikaua kui neid söön, ei saa nägu korda. endokrinoloog aga ütleb, et tabletid ei saa põhjuseks olla. teen näopuhastusi, ostsin kallist kosmeetikat, resultaati ikka veel pole. ühesõnaga, teate, ma ei tea enam mida ette võtta. mul varsti see kõik kasvab psühholoogilisse probleemi. seda rohkem, et olen alati olnud väga elav inimene, olen palju tööd teinud ja õppinud.Viimase aja jooksul olen aga väga unine, mul kaob huvi jube ükskõik mille vastu. Ei tea kas see unisus on ka tablettidega seotud. Mul vererõhk niigi madala alati olnud. bromokreptiin teeb ju asja veel hullemaks. Et kas te oskate äkki aidata.
Ma ei tea enam kuhu pöörduda.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Tõepoolest pikk ja segane lugu. Enne kui mingeid raviotsuseid teha, tuleb selgust saada mitmes küsimuses:
1. Kas Teil esineb tõepoolest hüperprolaktineemia (prolaktiini tõus veres) ja mis on selle põhjuseks? Silmas tuleb pidada, et nii hormonaalsed kontratseptiivid kui antidepressandid tõstavad prolaktiini taset. Et saada objektiivset ülevaadet, peaksite enne analüüsi andmist olema paar kuud ravivaba. Hüperprolaktineemia kõige sagedasem põhjus on väike healoomuline hüpofüüsi tuumor. Seega peaks tegema aju magnetresonantsuuringu (MRT).
2. Milles seisneb Teie kilpnäärmehaigus? Kui tegemist on kilpnäärme alatalitlusega, võib ka see olla hüperprolaktineemia põhjuseks. Sel juhul peaks adekvaatne kilpnäärmeravi ka prolaktiini väärtused normaliseerima. Kilpnäärmeravi (tõenäoliselt L-türoksiin) küll Teie hambaid ei lagunda ega nahalöövet ei tekita. Kui olete noor inimene ja toitute normaalselt pole ka calcigrani võtmine tingimata vajalik (tegemist on profülaktilise käsimüügist müüdava ravimiga, mis küll ka kellelegi kahju ei tee).
3. Tõenäoliselt on momendil oluliseks probleemiks depressioon, mis põhjustab suurema osa Teie vaevustest (huvipuudus, unisus, kaalutõus jne.)
Kokkuvõttes soovitan endokrinoloogiga oma tervise üle korralikult aru pidada ja segaseks jäänud probleemid selgeks rääkida (millised ravimid on Teile tingimata vajalikud ja miks, kui sageli peate käima kontrollis, millised on rasestumisväljavaated jne.)
Tervitades,
dr. Anu Ambos.