suur magusaisu 24.11.06 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

olen 19.a neiu, 174cm pikk, kaal 58. mure on järgmine: pidevalt on suur isu šokolaadi järele. võin süüa kas või iga päev ja isegi 200g päevas. muidu söön mitmekesiselt ja tervislikult: palju juur- ja puuvilja(iga päev), kala, kana, ohtralt ka piimatooteid, riisi, pastat; rämpstoitu ei söö. kaalu juurde ei tule, kuid muretsen tervise pärast, sest leian, et söön liiga palju šokolaadi (?). kardan diabeeti ja muidu haigusi, mis liigsest magusasöömisest tuleneda võivad. küsimus: kas hormoonid võivad olla "süüdi" suures magusaisus? mul nimelt on hüpofüüs jälgimisel. 2001. a oli mul topeltnägemine ja siis uuringul (MRI või MRT, täpset nimetust ei mäleta) avastati hüpofüüsis adenoom. seda on nüüd 2 aasta tagant pidevalt jälgitud: muutusi pole. adenoom on hormonaalselt inaktiivne. selle aasta 02. märtsils tehti ka hormoonide analüüsid. kortisool (786) ja ACTH (46,8) olid normist kõrgemad. 14. märts tehti kordusuuring ja sii oli kortisool normis(40,9). nüüd peaksin 2007. a märstis jälle uued analüüsid andma.
kas mul üldse tasub muretseda liigse magusaisu pärast? võib ssee olla tingitud hormoonidest või viitab see hoopis mõne aine puudusele organismis?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Teie hüpofüüsi adenoomi on asjatundlikult jälgitud ja soovitan ka edaspidi tohtri nõuandeid täita. Hormonaalselt inaktiivne adenoom ei saa kuidagi olla magusaisu põhjustajaks. Olete lihsalt üks tavaline maiasmokk, milliseid on rohkesti. Suhkurtõbe rohke magusasöömine ei põhjusta, pigem rikub hambaid või kasvatab kaalu. Kaaluga on Teil asjad korras ja kui ka hambad vastu peavad, võite maiustada liigselt muretsemata.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.