Kilpnäärme hormoonid ja kolesterool. 26.05.06 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

olen 54 aastane naine.
Olen mures ja ei oska hinnata oma tervisehäire tõsidust.Olles haiglas2006 mai(teostati intrakardiaalne elektrofüsiol. uuring ja raadiosag. ablatsiooni protseduur supraventr. parosk.tahhükardia hoogude tõttu ) määrati kilpnäärme hormoonid-TSH 1,11mIU/l;FT4 17,2pmol/l; ja TPO-AK 320 IU/ml.Kas see viimane kõrge väärtus võib viidata kilpnäärme autoimmuunsele haigusele?
Lisaks teeb muret aastaid kõrgem kolesterooli näit.Viimati kol. (7,2 mmol/;LDL-kol 5,3 mmol/l). Kas peaksin kasutama kolesterooli alandajaid ravimeid? Toitun tervislikult,liigun palju ja kehamassiindeks on 22,1, aga vaatamata sellele tunnen end halvasti:Käed, jalad külmetavad,liigesed valutavad,kiire nägemislangus ja märtsist alates pearinglus, jõuetus. Ehhos-parema südamepoole ülekoormusnähud. Neerudes karikakivid.Ravimeid pole mulle määratud.
Tänan! Jään ootama teie soovitusi.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
TPO-AK kõrge tiiter viitab tõepoolest kroonilisele autoimmuunsele türeoidiidile, kuid kuna kilpnäärmehormoonid on korras, siis ravi Te ei vaja ja ka Teil esinenud südamerütmihäired ei ole kilpnäärmega kuidagi seotud. Kroonilise türeoidiidi tõttu oleks edaspidi mõttekas kord aastas kilpnäärmehormoone kontrollida.
Kolesterooli näit on tõepoolest kõrge, kuid siin peab raviotsuse tegema Teie perearst koostöös kardioloogi ja Teie endaga. Endokriinset põhjust Teie hüperkolesteroleemial ei ole. Kompleksselt tuleb hinnata Teie kardiovaskulaarset riski ja vastavalt sellele otsustada dieetravi või tablettravi kasuks. Ka Teie ülejäänud vaevused ei ole seotud endokriinhaigusega (autoimmuunne türeoidiit vaevusi ei põhjusta). Igaks juhuks võiks soovitada ära kontrollida ka kaltsiumi taseme veres. Teie vanuses ja liigesvaevuste juures võib sellel tähtsust olla. Analüüsi saab teha perearsti juures.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.