diabeedi ja kilpnäärme päritavusest? 05.07.05 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Palun öelge kui suur on risk haigestuda lapsel diabeeti ja kilpnäärme haigustesse, kui isa on 1 astme diabeedik(haigestus 35 aastaselt) ja ema on ravinud kilpnäärme ületalitust? Olen mures oma lapse pärast, sest kuuldavasti on need haigused päritavad.
Suguvõsas küll varem meil endil, kumbagi haigust esinenud, vähemalt meie teada, ei ole.

murelik ema.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kilndlasti ei ole 1. tüüpi suhkurtõbi ja difuusne toksiline struuma pärilikud haigused. Nende puhul päritakse üksnes teatav eelsoodumus haiguse avaldumiseks. 1. tüüpi suhkurtõve puhul on see eelsoodumus minimaalne ja Teie lapse tõenäosus haigestuda sellesse tõppe erinevatel andmetel 3-5% (kindasti alla 10%).
Difuusse toksilise struuma korral mängib teatavat rolli ka lapse sugu. Nimelt esineb seda tõbe naistel u.7 korda sagedamini kui meestel. Lapseeas ilmneb see tõbi üliharva, haigestutakse peale puberteeti "noore täiskasvanuna" 20-30a. vanuses. Kui Teil on poeg, on haigestumise tõenäosus kilpnäärme ületalitlust põhjustavasse difuussesse toksilisse struumasse minimaalne. Kui Teil on tütar, võiks 15-16a. vanuses teha vereproovi kilpnäärmevastaste antikehade määramiseks. Kui antikehade tiiter on normist kõrgem, võib ületalitlus tõepoolest avalduda ja vaja oleks regulaarset kontrolli 1 kord aastas. Kui tiiter on madal, pole regulaarset kontrolli vaja ja ületalitluse tekkimise tõenäosus on väike.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.