ravimatu põletik? 19.05.05 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

mul on diagnoositud kilpnäärme krooniline äge põletik. Arst väitis, et see on ravimatu, saan ainult kontrollil käia ja vaadatakse, et hullemaks ei lähe. Kui läheb pahaloomuliseks, siis hakatakse seda (pahaloomulisust) ravima. Arsti juurde läksin seetõttu, et mu normaalkaal oli 63 kilo ja ajapikku see tõusis - ühel aastal 68 kilo peale, siis 74 peale ja siis järjestikuste kuudega iga kuu tuli 5 kilo juurde - ja sellise kaalutõusu kohta ütles endokrinoloog mind vapustanud sõnad:"Teie vanuses eesti naiste puhul on selline kaalutõus normaalne!" Kui need sõnad mulle öeldi, olin 30, nüüd 33 ja kaal kõigub 85-90 kilo vahel. Olen 173 pikk. Mingit ravi mulle määratud pole, kaalu ma maha ei saa muidu kui nõrkemiseni end üle koormates - ja koormusega harjudes tulevad kilod tagasi suuremal hulgal kui enne neid maha sain. Ülekaalust on mul loomulikult liigesevalud, olen pidevalt uimane ja väsinud, higistan ilma füüsilise pingutusetagi. Näljatunne on samuti tavaline, aga sööma ei kuku - püüan kaalu kuidagigi kontrollida.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Esiteks ei saa kilpnäärmepõletik kuidagi olla üheaegselt krooniline ja äge. Tõenäoliselt on Teie puhul tegemist kroonilise autoimmuunse türeoidiidiga s.t. kroonilise kilpnäärmepõletikuga. See on healoomuline haigus ja pahaloomulisuse oht on siin pea samasugune, kui täiesti terve kilpnäärme puhul (üsna minimaalne). Kui hormoonid on korras s.t. kilpnäärme talitlus on normis, ei mõjuta krooniline türeoidiit kuidagi ka kehakaalu. Seega pole kilpnäärme pärast erilist põhjust muret tunda. Kui aastas korra kontrollil käite, püsib kõik kontrolli all.
Kaalutõus on hoopis teine probleem ja ma ei pea normaalseks, et 33-aastane naine kaalub 173cm juures 85-90kg (KMI 28-30, seega mitte veel rasvumine, kuid juba ülekaal). Sellisel juhul on ikka üks ja ainus ravi - dieet. Kehaline koormus aitab küll kaasa, kuid ilma söögipiiranguteta pole kaalulangust oodata (teate seda omast kogemusest). Seega, magus toidusedelist välja! Jookidest tulevad kõne alla suhkruta tee, kuni 2,5%-line piim ja vesi. Ööpäevane kaloraaz 1400-1600kcal ja füüsiline koormus aitab kaasa. 20kg mahavõtmiseks võiks ajaliselt planeerida poolteist aastat, kuid ka hiljem tuleb normkaalu hoidmiseks dieeti pidada. Head pealehakkamist!
Tervitades,
dr. Anu Ambos.