liiga väikest kasvu 01.11.04 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Minu poiss on 15 a, pikkus 145 , teised tema ealised on tunduvalt pikemad -olen kuulnud kasvohormoonidest või nende vähesusest, kuhu põõrduda milliseid analüüse teha.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Sinu poisi kiire kasvu aastad on tõenäoliselt veel ees. Pole haruldane, et noormees kasvab kiiresti just 16-17a. vanuses. Pikkuskasv on pärilik ja kui soovid ennustada oma noormehe pikkust meheeas, vaata tema vanemaid!
145cm 15a. vanuses on poisslapsele tõepoolest veidi vähevõitu. Kui noormees soovib end kontrollida, peab pöörduma perearstile, kes välistab lühikasvulisuse põhjustena võimalikud kroonilised haigused ja suunab edasi lasteendokrinoloogi vasatuvõtule Tallinnas (Tallinna Lastehaiglas või Kesklinna Lastepolikliinikus) või Tartu Ülikooli Kliinikumis. Kuigi noormees ennast tõenäoliselt enam lapseks ei pea, on just lasteendokrinoloogid kõige paremad kasvuhäirete spetsialistid.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.