lapse kasvamine 31.12.03 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Minu 12-aastane laps on 160 cm pikk ja ei ole viimased 6 kuud kriipsugi kasvanud. Enne seda kasvas ta ka suhteliselt aeglaselt. Samas on ta aastaga kaalus juurde võtnud 11 kilo ja kaalub 55 kg.
Tema 11-aastane õde on 165 cm pikk ja kaalub 45 kg ning viskab kaalus kogu aeg juurde. Kõik täiskasvanud sugulased on samuti pikemad kui 160 cm. Kas peaksime minu vanema lapse kasvu varase seismajäämise ja kaalu kiire juurdevõtmise tõttu arsti poole pöörduma? Just tema jalad on lühikesed ja oma kasvu kohta on ta suur.

Tänades, M

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kõigepealt, kas Teie vanem laps on tüdruk või poiss? Tütarlaste ja poiste puberteedi kulgemine ja kasvuspurdi ajastatus on veidi erinevad. Kui on tegemist poisiga, võib kiire kasvu perioodi oodata 14-16. eluaasta paiku ja selleks on lihtsalt veel liiga vara. Kui on tegemist tütarlapsega, võib edaspidi pikkust lisanduda tõepoolest ainult paar sentimeetrit aastas ja kiire kasvu periood võibki olla lõppenud.
Igal juhul on 12-aastase lapse jaoks 160cm piisavalt hea pikkus ja liiga aeglaselt Teie laps küll kasvanud ei ole. Ka kaalu tõus on tõenäoliselt seotud puberteediga ja ülekaalulisus on praegu minimaalne.
Kui on õige, et laps pole 6 kuuga üldse kasvanud ja ka kehaehitus tundub teile ebaproportsionaalsena, võiks siiski kindluse mõttes arstile pöörduda. Laste kasvuhäiretega tegelevad laste endokrinoloogid, kes võtavad vastu Tallinna Kesklinna Lastepolikliinikus.
Tervitades ja head uut aastat soovides,
dr. Anu Ambos.