hormooni kasutamine 13.12.03 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Mul eemaldati kilpnääre 2000a.detsembri kuul.Sellest ajast tänaseni olen iga päev võtnud L-Thyroksini 1 tablett päevas.Kas ma pean võtma nii elu lõpuni?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Lihtne vastus Teie küsimusele on: "Jah, peate!".
Teie kilpnääre eemaldati. Kilpnäärmehormoonid on aga organismile vajalikud kogu elu. Selleks, et hoida nende taset organismis normi piirides, määratakse asendusravi L-türoksiiniga s.t. sünteetilise kilpnäärmehormooniga.
Vajate ka kilpnäärmehormoonide kontrolli vähemalt 1 kord aastas, et kontrollida L-türoksiini annuse adekvaatsust.
Hea uudis on see, et L-türoksiinil puuduvad kõrvaltoimed ka pikemaajalisel kasutamisel ja suhteliselt lihtsalt - ühe tableti võtmisega iga päev - säilitate hea elukvaliteedi hoolimata eemaldatud kilpnäärmest.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.